Istnieją różne fobie, które komplikują życie lub uniemożliwiają funkcjonowanie w pewnych okolicznościach. Często te ekstremalne reakcje na pewien bodziec, wzbudzają zaskoczenie i sceptycyzm bliskiego środowiska. Lęk wysokości czy lęk przed wodą można jeszcze pomieścić w głowie. Jednakże nagły atak paniki pełnoletniego faceta na widok jednej malutkiej myszki, nie mieści się już w granicach empatii wielu naocznych świadków. Na szczęście obawę przed stomatologiem jesteśmy w stanie zrozumieć. Zwłaszcza przedstawiciele wcześniejszego pokolenia, przyzwyczajeni do starych instrumentów dentystycznych, monstrualnych strzykawek, „rzeźniczych” narzędzi do wyrywania zębów, ciemnych plomb, czy specyficznego zapachu gabinetów .
Teraźniejsza stomatologia daje się jednak lubić lub co najmniej akceptować. Za sprawą znieczulenia ogólnego, jest zdolna podołać przypadkom, które jeszcze kilkanaście lat wcześniej, uznałaby za niewykonalne. Dotyczy to nie tylko kłopotliwych do wyleczenia lęku przed stomatologiem, niewspółpracujących maluchów, leczeniu wielu zębów jednocześnie czy takich, w których niemożliwe jest przeprowadzenie znieczulenia miejscowego np. przy silnym szczękościsku. Akurat w takich sytuacjach używa się w stomatologii narkozy, która odłącza na jakiś czas przytomność i wyklucza odczuwanie bólu.
Znieczulenie ogólne w każdym przypadku powinien poprzedzić szczegółowy wywiad a często nawet specjalne badania. Wywiad anestezjologiczny przybliża profil zdrowotny chorego, aktualne i niedawne choroby, oddźwięk na zastosowane znieczulenia i możliwe powikłania, uczulenia na farmaceutyki, czy pokarmy. Zabiegi przeprowadzane w narkozie, wymuszają obecności fachowego zespołu anestezjologicznego. W większości przypadków przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym, wyposażonym w specjalistyczny sprzęt do znieczulenia czy sprzęt do monitoringu z akcesoriami oraz niezbędne leki, nagminnie bywa jednak, że skomplikowanie operacji wymusza konieczność szpitalnej sali zabiegowej.
W znieczuleniu ogólnym wykorzystuje się preparaty o zróżnicowanym działaniu, odpowiedzialne za sen czy niewrażliwość na ból. Ich dawka i odmiana są powiązane ze stopniem narkozy, która jest zależna od stanu chorego czy rodzaju operacji.
Odzew systemy immunologicznego związane ze znieczuleniem ogólnym zależą od indywidualnej wrażliwości i czasami mogą być nieprzewidywalne. Dlatego też tak kluczowy jest wnikliwy wywiad i precyzyjne zastosowanie się do zaleceń lekarskich.
Do nagminnych powikłań zabiegów ze znieczuleniem ogólnym możemy zaliczyć : odbiegające od normy reakcje na zastosowane leki, zaburzenia pracy serca, wahanie ciśnienia czy nawet parodniowa chrypa będąca następstwem intubacji.
Narkoza w stomatologii, to trudna metoda anestezji, która pomimo niewątpliwych zalet, niesie groźbę poważnych powikłań zdrowotnych.
Podtlenek azotu, potocznie nazywany "gazem rozweselającym", jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod sedacji stosowanych w stomatologii. Jego zadaniem jest zmniejszenie lęku, uspokojenie pacjenta oraz umożliwienie komfortowego przeprowadzenia zabiegu dentystycznego. W artykule przedstawimy, jak działa podtlenek azotu, jakie są jego zalety oraz kiedy warto rozważyć jego użycie podczas leczenia stomatologicznego.