Łaźnia parowa to kąpiel w aromatycznej parze. Nie tylko oczyszcza i wzmacnia organizm. Działa relaksująco i dodaje sił. Taka forma odpoczynku to inwestycja w przyszłość. Pomagając odreagować codzienny stres, wzmacnia odporność i pobudza do działania.

Data dodania: 2012-03-05

Wyświetleń: 1916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiedzią na potrzeby ludzi w każdym czasie są łaźnie parowe. Niedoceniane przez niektórych, dla wielu stanowią niezastąpione rozwiązanie. Seans w łaźni pozwala odpocząć po stresującym dniu. Dodaje sił. Działa terapeutycznie przy niektórych schorzeniach. Choć nie ma problemu z dostępem do łaźni publicznych, wiele osób buduje łaźnie w domu. Daje im to komfort posiadania własnego miejsca, w którym mogą się zrelaksować i zachować całkowitą intymność.

Łaźnia rzymska była znana już w czasach starożytnych. Doceniano jej walory prozdrowotne. Stanowiła ważny element życia towarzyskiego. Jej działanie zbliżone jest do sauny o niskiej temperaturze. Odróżnia ją wysoka wilgotność powietrza potęgująca odczucie gorąca. Współcześnie wyposażona jest w generator pary wodnej oraz dopływ świeżego powietrza. Polecana jest przy chrobach reumatycznych i dróg oddechowych, ale korzystnie wpływa na cały organizm.

Zwolennicy kąpieli w łaźni z zainteresowaniem powinni przyjąć rozwiązania hammamu. Ten zwyczaj wywodzi się z tradycji arabskiej. Znany jako łaźnia turecka oczyszcza oraz odświeża organizm. Nagrzewaniu ciała w odpowiedniej temperaturze i wilgotności pod wpływem pary wodnej towarzyszą olejki eteryczne. Przygotowaną skórę schładza się zimnym prysznicem, a później wygrzewa ciało do uzyskania optymalnego efektu. Zabieg kończy masaż i kąpiel w pianie.

W tradycji rosyjskiej ruska bania była miejscem zbiorowych kąpieli. Stanowiła także jedną z form spędzania wolnego czasu. W Polsce jest to domek z drewna, w którym są dwa pomieszczenia. Wilgotność powietrza zbliżona jest do warunków panujących w łaźni parowej. Ma ona swoich zwolenników ze względu na piec opalany drewnem. Nagrzewa się na nim kamienie, które polane wodą wydzielają parę. Po wyjściu z parzelni rosyjskiej ciało schładza się zimną wodą.

Budowa łaźni parowej w domu to zadanie dla fachowców. Przed podjęciem decyzji nie zaszkodzi poznać obowiązujących norm. Łaźnię można postawić prawie w każdym miejscu. Może mieć dowolne wymiary. Dobrze jest aby osoba w niej przebywająca mogła zachować pozycję leżącą. Nie jest to jednak konieczne. Wystarczy pomieszczenie wielkości kabiny prysznicowej. Istotnym warunkiem powodzenia inwestycji jest zapewnienie dobrej wentylacji, higieny i chłodzenia.

Projektowanie łaźni parowych to wyzwanie dla ambitnych i pragnących innowacyjnych rozwiązań. Wielu producentów oferuje gotowe rozwiązania. Warto je poznać, by wybrać najbardziej pasujące do potrzeb konkretnego klienta. Podobnie jest z akcesoriami i elementami wyposażenia. Pompy zapachowe, oświetlenie w suficie i głośniki znacząco podnoszą komfort odpoczynku w łaźni. Trzeba to wziąć pod uwagę, by inwestując w budowę łaźni cieszyć się nią przez długi czas.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena