Zawód kowala w czasach starożytnych był zaraz po rycerzach najważniejszym fachem. Kowal był poważany a jego wyroby ważne dla społeczeństwa. Zawód ten był przekazywany z ojca na syna.

Data dodania: 2012-03-05

Wyświetleń: 1496

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kowalstwo to jeden z najstarszych zawodów, co potwierdzają badania archeologów. Nie przez przypadek nazwisko Kowalski jest najczęstszym nazwiskiem w Polsce. Właśnie, dlatego, że kowal był najstarszym i najpopularniejszym zawodem. Rzemiosło kowalskie było wykorzystywane w wielu dziedzinach życia, począwszy od podkuwania koni, przez bramy kute po broń taką jak miecze, kolczugi oraz zbroje, które chroniły rycerzy.

Materiałem, który od dawna wykorzystywali kowale to żelazo. Historia jednak pokazuje, że były używane także brąz, miedź oraz srebro. W naszym kraju jednak królowało żelazo, które znane było od 750 roku przed naszą erą. Najwięcej żelaza pochodzi z województwa świętokrzyskiego, skąd w VI wieku przed naszą erą zaćzeto wydobycie tego surowca. Istnieją także ślady wydobycia żelaza w Wielkopolsce w pobliżu Opola, Krakowa i Suwałk.

Obecniie zawód kowal to ginące zajęcie. Ze względu na rozwój technologii i robotyki, która zastępuje człowieka kowalstwo przestało być pożądanym zawodem. Brak szkół zawodowych oraz inna mentalność młodzieży spowodowała obecny stan rzeczy. Jedyną formą jaka przetrwała do dziś to kowalstwo artystyczne, które ze zwykłego zawodu przerodziło się w sztukę.

Dziś przeobrażenie zawodu kowala w kowalstwo artystyczne to piękne i niepowtarzalne wyroby, które dzięki oryginalności są kosztowne. Obecnie popularne są oryginalne ogrodzenia kute, kraty, bramy kute oraz balustrady.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena