Istnieje wiele kontrowersji wokół kwestii: Czy należy oszczędzać na własnym weselu?
Jedni uważają, że to jedyny tak wyjątkowy i uroczysty dzień w życiu zatem wszystko powinno być idealne, więc nie należy zbytnio przejmować się finansami. A inni? Inni natomiast uważają, że nie ma sensu angażować tak wielkich środków finansowych w organizację wesela a lepiej przeznaczyć je na np. wymarzoną podróż poślubną. Jeszcze inni zmuszeni są do skromnej uroczystości bo nie chcą wchodzić na nową, wspólną drogę życia z kredytem na karku.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Co jest dla nas ważne? Na czym nam szczególnie zależy i jakie mamy priorytety. Wtedy podjęcie decyzji będzie prostsze.
Sztuką jest oszczędzać mądrze, tak aby nasza Wielka uroczystość nie straciła na elegancji i uroczystym wydźwięku.
Poniżej przedstawione są propozycje oszczędności, które warto rozważyć:
1. Zorganizowanie ślubu poza sezonem jest oszczędnością rzędu 15%. Firmy, aby ograniczyć negatywne skutki sezonowości w branży stosują liczne promocje w okresie jesienno- zimowym.
2. Zorganizujcie ślub i wesele np. w piątek. Wiele firm na usługi świadczone w ten dzień stosuje zniżki, gdyż jest to dla nich dodatkowy zarobek.
3. Stosujcie negocjacje. Jeśli nawet nie uda wam się wynegocjować np. zniżki być może usługodawca dożyci nam coś extra.:)
4. Zakup sukni ślubnej. Tutaj oszczędności mogą być znaczne. Koszt sukni ślubnej z salonu to kilka tysięcy. Wydamy znacznie mniej jeśli kupimy sukienkę używaną, zamówimy u sprawdzonej krawcowej lub wypożyczymy. Warto też zorientować się, kiedy organizowane są wyprzedaże przed kolejną zmianą kolekcji.
5. Dekoracja kościoła - warto dogadać się z parami, które biorą ślub w naszym kościele tego samego dnia. W ten sposób koszty dekoracji kościoła można podzielić przynajmniej na pół:).
6. Zakup alkoholi i napojów we własnym zakresie np. w hurtowni. Niekiedy istnieje możliwość negocjacji cenowej lub dogadanie się w sprawie oddania nie wykorzystanych sztuk alkoholu. Trzeba też zapytać się czy lokal, w którym zamówiliśmy przyjęcie weselne nie stosuje tzw. opłaty korkowej. Może okazać się wtedy, że koszt opłaty korkowej wraz z kosztem zakupu alkoholu np. w hurtowni przewyższa cenę zamówienia alkoholu w lokalu.
7. Zaproszenia. Koszt jednej sztuki zaproszenia waha się od ponad 1 zł do 5 zł na allegro. Jeśli nie mamy specjalnych preferencji w tej kwestii to zamówmy te tańsze - bo tak naprawdę większość gości nie zwraca na zaproszenia szczególnej uwagi a rzadko kto przechowuje je na pamiątkę:)
8. Potwierdzenie przybycia. Jeśli upewnimy się jaka będzie dokładna liczba gości wyeliminujemy opłaty za nie wykorzystany talerzyk.
9. Szukajmy firm działających kompleksowo. Jeśli zamawiasz usługi kompleksowo w jednej firmie prawdopodobnie możesz oczekiwać miłego rabatu.
10. Wybierając usługodawców warto zapytać się czy współpracują z innymi firmami z branży i czy powołując się na nich uzyskamy jakiś dodatkowy rabat.
11. Poproś o poradę specjalistę w sprawie doboru menu na weselne przyjęcie. Wiele jedzenia się marnuje, gdyż goście nie są w stanie wszystkiego zjeść.
12. Proponujemy podanie tortu we wcześniejszych godzinach. W ten sposób można ograniczyć liczbę serwowanych słodkich poczęstunków bo po naszym pysznym i słodkich torcie niewielu skusi się na resztę słodkości. Z doświadczenia wiadomo, że ciast na wesele nie idzie zbyt dużo. Nie należy więc zbyt dużo go zamawiać aby się nie zmarnowało.
13. Najlepiej jeśli ciasto upiecze nam znajoma lub ktoś z rodziny. Warto też zamiast ustawiać je tradycyjnie po trochę na każdym stole - ustawiać je w tzw. słodkich bufetach, które wyglądają szczególnie atrakcyjnie.
14. Wyznaczmy późniejszą godzinę ceremonii np. na godz.17.00. Jeśli wyznaczymy późniejszą godzinę rozpoczęcia uroczystości zaoszczędzimy na atrakcjach, które musiałyby wypełnić czas np. od 15- tej oraz na skromniejszym menu. Wiadomo, im dłuższa uroczystość tym o bogatsze menu weselne należy zadbać.
15. Kosmetyczka, fryzjer, manikiurzystka. Być może najlepiej czujemy się w makijażu wykonanym własnoręcznie, idealnie same umiemy zadbać o wygląd swoich dłoni a fryzurę może nam wykonać znajoma - fryzjerka. Ważne aby w ten dzień nie eksperymentować.
16. Nie inwestuj zanadto w rzeczy, na które nikt tak naprawdę nie zwróci uwagi czyli: buty panny młodej, wyrafinowaną dekoracje samochodu czy też drogą poduszeczkę na obrączki (być może kuzynka ma takie zdolności).
17. Obrączki można zamówić u dobrego jubilera. Będą znacznie tańsze a równie piękne i ciekawe jak te markowe.
18. Warto dać szansę początkującym usługodawcą, którzy w zamian za możliwość wykorzystania naszych zdjęć np. do własnego portfolio lub strony internetowej wykonają usługę w bardzo promocyjnych cenach.
19. Na ceremonię zaślubin wybierzcie mały, urokliwy najlepiej zabytkowy kościółek. W ten sposób nie wydacie dużo na bogatą dekoracje - bo sam w sobie jest piękny a zdjęcia z ceremonii wyjdą niezwykle klimatycznie.
20. Rezygnacja z poprawin. Jeśli nie są konieczne ze względu na dużą liczbę gości przyjezdnych zrezygnujcie z nich. Jeśli zabawa w dzień ślubu była super Twoi goście muszą się zregenerować i odpocząć w domowym zaciszu.
21. Noclegi dla gości - jeśli to możliwe przenocuj chociażby część swoich gości u rodziny.
22. Wykorzystaj znajomości. Może któryś ze znajomych ma fajny samochód i zawiezie Was do ślubu lub ma zdolności manualne i wykona dla ciebie bukiet ślubny z zakupionych na kwiatowej giełdzie roślin.
23. Zatrudnienie agenta ślubnego - prawdziwy profesjonalista w tej dziedzinie nie tylko zorganizuje piękną uroczystość ale także zadba o Twoje finanse. Zna branżę - wie na czym i jak zaoszczędzić z klasą. Dodatkowym atutem jest skorzystanie z jego zniżek u usługodawców. Zatem w ostatecznym rozrachunku ten wydatek może okazać się oszczędnością nie tylko finansów ale tez i stresów.