Poniżej po krótce dla ułatwienia opisałam, na jakie elementy zwrócić uwagę, komponując wymarzoną wiązankę i jaki kształt/kolor najbardziej będzie pasował do danej sylwetki i sukni
Kształt
- klasyczny biedermeier (kulka). Ten kształt jest najbardziej uniwersalny i pasuje prawie do wszystkich fasonów sukien. Jeśli wybrałyście kreację ślubną, która jest strojna, nie należy wówczas decydować się na wymyślną wiązankę, abyście uniknęły wrażenia przesytu.
- bukiet kaskadowy. Elegancko wypływający z rąk panny młodej. Jeśli wydłużymy linie kwiatową, wywołamy wrażenie wysmuklające, a Wy czuć się będziecie szczuplej. Bukiety kaskadowe najlepiej będą się komponowały z sukniami mocno dopasowanymi lub tymi o nieregularnym kroju.
- niczym polny bukiet. Są też wiązanki ślubne, które wyglądają jak kompozycje z polnych kwiatów. Zachwycają swą prostotą i lekkością, mimo, że nie przypominają w niczym misternie ułożonych biedermeierów czy też bukietów kaskadowych. I pasują właśnie do sukni prostych i zwiewnych.
- bukiety oryginalne. To te o odważnych, niespotykanych kształtach. Mogą to być wachlarze, torebki, kule, parasole. Decydując się na taką formę bukietu, należy pamiętać o tym, że to Pani Młoda ma zwracać szczególną uwagę – a nie kwiaty, które niesie – trzeba więc zachować umiar w dodatkach i wielkości takiego bukietu.
- jeden kwiat. Czasami tylko tyle wystarczy. Gdy suknia jest bardzo strojna, ma dużo falban, draperii.
Kolory
Jest kilka zasad mówiących o doborze kolorów. Jednak nie trzeba się im za wszelką cenę podporządkować. Ważne, byście to Wy dobrze czuły się z kwiatami, które będziecie nieść w dłoniach.
Blondynki, o jasnej karnacji powinny wybierać jasne kwiaty - różne odcienie bieli, ecru, pastelowe odcienie różu, beże, delikatny fiolet.
Tym z Was o włosach w odcieniach brązu będą pasowały kolory pomarańczowe, brązowe, beżowe i herbaciane.
Brunetki, które mają ciemną karnację, mogą sobie pozwolić na intensywne kolory - wszelkie odcienie od czerwieni do ciemnego bordo, intensywny róż czy głęboki fiolet.
Kwiaty
Przy wyborze rodzaju kwiatów, z jakich ma być wykonana Wasza wiązanka, musicie pamiętać, że niektóre występują sezonowo – jak tulipany, konwalie czy słoneczniki. Dlatego też warto spotkać się wcześniej z florystką i przedstawić jej swoje oczekiwania. Może się bowiem okazać, że trzeba je będzie nieco zmodyfikować.
Dodatki
Bukiety ślubne można ładnie wykończyć dodatkami. Czasami nie jest to konieczne a nawet niewskazane, jednak w większości przypadków dobrze dobrane dodatki upiększają wiązankę i dopełniają całość. Możecie je dopasować do swojej biżuterii. Mogą to być więc kryształki, cyrkonie, małe kuleczki. Dodatkiem może być też broszka, kolorowy motyl czy srebrna lub złota nić.
Łodyżki
Można je okręcić wstążeczką – kolor powinien być dopasowany do koloru kwiatów. Zamiast wstążeczki można bukiet umieścić w rożku – najczęściej stosowanym przy wiązankach o tradycyjnym, kulistym kształcie. Inną formą jest przedłużenie bukietu trawą niedźwiedzią – także przy kulach. Na trawie dodatkowo można umieścić przyklejone kryształki, margerytki. Wtedy jednak musicie zrezygnować już z innych dodatków.
Pamiętajcie o wiązance dla druhny, która powinna być w stylu Waszej wiązanki. Może być z tych samych kwiatów i w tych samych kolorach, musi tylko być wyraźnie mniejsza i skromniejsza. Można też dopasować kwiaty do koloru kreacji Waszej Świadkowej. Jeśli nie chcecie, by Świadkowa miała kwiaty, możecie jej zaproponować stroik na rękę.
Nie będzie także nietaktowne, jeśli w ogóle zrezygnujecie z kwiatów dla druhny. Wtedy jednak musicie pamiętać o pewnej zasadzie – jeśli ma ona kwiaty, to również i Świadek powinien je mieć w klapie marynarki. Jeśli nie będzie ich miała, butonierki nie powinien mieć także Świadek.
Najważniejsza jednak zasada, to mniej jak więcej. Pamiętajcie, że oczy gości mają być zwrócone w Waszą stronę, a wiązanką ma jedynie podkreślić Wasz wygląd. Nie wybierajcie też kwiatów wbrew sobie, to Wy musicie się z nimi dobrze czuć.