Tradycja rodzinnych spotkań przy wspólnym stole przestaje mieć tak duże znaczenie jak dawniej. Choć zdarza się nam czasem pójść jeszcze na imieniny do ciotki czy wuja, zazwyczaj kultywują to osoby starsze.

Data dodania: 2012-02-13

Wyświetleń: 369

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Młodzi najchętniej spotykają się bez szczególnych okazji, co jest mniej zobowiązujące. Wszystko rzecz jasna zależy od sytuacji rodzinnej, relacji z członkami rodziny i od odległości jakie nas dzielą.

Imieniny zawsze były okazją do spotkania się z solenizantem i innymi bliskimi. Celebrowanie tego święta dziś nie jest tak popularne. Dawniej obowiązkiem było przygotowanie wystawnej kolacji, na którą składały się same wspaniałości i wystawiany był najlepszy serwis obiadowy. Po prostu nie wypadało nie przyjść na takie coroczne spotkanie. W końcu było to oderwanie od codzienności i pewna rozrywka. Pod warunkiem, że goście nie traktowali swojej obecności na imieninach jako obowiązku, który trzeba spełnić.

Tradycja obchodzenia tego święta wywodzi się z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Dla katolików wszelkie kwestie związane z imieniem są bardzo ważne. Nadanie imienia  to ofiarowanie człowieka pod patronat któregoś ze świętych czy błogosławionych. Obchodzenie imienin w dawnych czasach wiązało się więc nie tylko ze świętem samego solenizanta, ale również z kultem świętego, od którego imię pochodziło. Na świecie tradycję obchodzenia tego święta kultywuje się w Europie Wschodniej, Południowej oraz we Włoszech i w Szwecji.

Rodzice nadawali imię swojemu dziecku zgodnie z datą jego urodzenia. Jeżeli dziewczynka przyszła na świat w dniu świętej Łucji to takie właśnie imię otrzymywała podczas chrztu. Dziś mówi się o modzie na nadawanie pewnych imion. Często takich, które pochodzą z innych kultur, lub od bohaterów seriali. Choć dziś już odchodzimy od tej tradycji być może warto ją odświeżyć. Każdy lubi przecież bawić się i świętować w gronie bliskich i życzliwych mu osób.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena