0głosów
Pobierz artykul
0głosów dodatnich
0głosów ujemnych
1271razy czytane
0przedrukowany
Creative Commons Licencja

Jeśli chcemy swobodnie porozumiewać się w języku angielskim jak i w każdym innym języku podstawą jest rozumienie ze słuchu. Właśnie w ten sposób każdy z nas nauczył się języka ojczystego i tak samo powinien być to podstawowy element podczas nauki języka obcego.

Bardzo często jednak nie przykłada się do tego wystarczającej wagi w naszych szkołach, gdzie głównie uczymy się konstrukcji gramatycznych i wykonujemy ćwiczenia tekstowe. W takiej sytuacji każdy musi sobie sam pomóc w tym elemencie. Świetnie do tego przydają się audiobooki.

Pomimo tego że wielu ludzi uważa, że audiobooki rozleniwiają odbiorcę i pozwalają mu na wymiganie się od obowiązków czytelniczych to jeśli chodzi o naukę języków obcych, korzystanie z nich jest wręcz wskazane. Możemy bowiem nauczyć się prawidłowej wymowy i akcentu bez konieczności wyjeżdżania za granicę, lub uczęszczania na lekcje w szkole językowej z native speakerami. Poza tym, słuchając dialogów w języku angielskim utrwalamy również wiedzę, którą już zdobyliśmy. Powtarzamy również słówka i zwroty, oraz uczymy się nowych – często domyślając się ich znaczenia z kontekstu zdania. Intuicyjnie również uczymy się konstrukcji gramatycznych użytych w zdaniach. Jest to więc bardzo przydatne..

Audiobooki angielskie zawierają na ogół te same treści, jakie możemy znaleźć w książkach. Dlatego możemy wybrać np. książkę naszego ulubionego autora, ale w wersji angielskiej. Dzięki temu łatwiej nam będzie domyślić się znaczenia słów i zdań, których jeszcze nie znamy, gdyż będziemy znali już całą fabułę. To sprawi, że przy okazji bardzo łatwo przyswoimy nowe wiadomości.
Inne podejście to wybranie audiobooka, który dotyczy naszego hobby. Dzięki temu będziemy mieli podwójną motywację. Po pierwsze dlatego, że się tym interesujemy i chcemy zdobyć wiedzę na ten temat, a po drugie dlatego że chcemy szkolić język.

Musimy jednak przy tym pamiętać, by odpowiednio dobrać poziom zaawansowania materiału do naszych umiejętności językowych, gdyż może się okazać – szczególnie na początku –, że zbyt ambitny materiał przytłoczy nas i tylko zniechęcimy się do tego sposobu nauki. Obecnie istnieje wiele audiobooków, które dostosowane są do każdego poziomu zaawansowania. Więc, nawet jeśli nasz zasób słownictwa nie jest zbyt wysoki nie powinno to nas powstrzymywać od korzystania z nagrań audio w języku angielskim. Dzięki temu szybko oswoimy się z naturalną wymową, co sprawi, że będziemy się czuli o wiele pewniej i będziemy mieli więcej frajdy z nauki. I co najważniejsze, nasze postępy będą o wiele szybsze.

Licencja: Creative Commons