Jak się w tym wszystkim nie zagubić i dobrać styl kuchni najlepiej korespondujący z naszym stylem życia? Taki, który będzie nam się podobał i nie znudzi się przez długie lata?
W gąszczu wyborów
Właściwie nie ma prostej recepty – każdy z nas musi przez to przejść. Nieuchronnie czeka nas wybieranie, kupowanie, porównywanie, rozpatrywanie wszystkich elementów kuchni nie tylko pod względem estetyki ale i funkcjonalności, dobieranie sprzętu AGD, wybieranie mebli nie tylko w odpowiednim stylu, ale i kształcie, kolorze, materiale, rozmiarze... Koniec złych wiadomości, czas na dobre – każdy, naprawdę każdy przy odrobinie systematyczności, chęci i radości z tego, co robi, może ogarnąć wszystkie style i wybrać swój wymarzony. I dokonać trafnego wyboru.
Dlatego warto zacząć urządzanie kuchni nie od szaleńczych, nieprzemyślanych zakupów ale od teorii – gruntownego przestudiowania stylów aranżacji kuchni. Najlepiej, żeby wiedza ta była jak najbardziej aktualna – ponieważ trendy w aranżacji wnętrz tak samo, jak moda, stale się zmieniają, więc raczej nie jest dobrym pomysłem sięganie do starych poradników z piwnicy. Zmieniają się także pewne rozwiązanie konstrukcyjne, często na lepsze, wygodniejsze możliwości, które kilka lat temu zwyczajnie nie były znane. Dlatego warto prenumerować magazyny o urządzaniu domu i często odwiedzać nowoczesne sklepy meblowe w poszukiwaniu inspiracji.
Klasyka a nowoczesność
Najogólniejszym podziałem nie tylko mebli kuchennych, ale mebli w ogóle, jest rozróżnienie na meble nowoczesne oraz meble klasyczne. Oczywiście obowiązujących konwencji aranżacyjnych i rozmaitych podziałów jest mnóstwo, ale ten jest najbardziej uniwersalny i warto od niego zacząć usystematyzowanie swojej aranżacyjnej wiedzy zwłaszcza, jeśli nie mamy w tej dziedzinie doświadczenia. Zgodnie z tym podziałem meblami nowoczesnymi nazywamy takie meble, które posiadają minimalistyczny design, proste, regularne kształty, dostępne są w szerokiej palecie kolorów, wykonane z nowoczesnych materiałów, najczęściej z dodatkiem elementów metalowych. Natomiast meble klasyczne są, jak łatwo się domyślić, przeciwieństwem nowoczesnych – mają różnorodne, finezyjne kształty, nawiązujące do tradycji, wykonane są z materiałów naturalnych, często drewnianych, a kolory też raczej nawiązują do natury.
Innym rodzajem podziału występującym w aranżacji wnętrz jest podział na regiony. Dzięki mediom oraz poradnikom wnętrzarskim mamy okazję podpatrywać style dominujące w różnych zakątkach świata. Zapewne znamy to z własnego doświadczenia – wielu z nas marzy się kuchnia z wyspą rodem z amerykańskiego domu na przedmieściach, inni wprost chłoną szwedzki minimalizm. Nie warto jednak zamykać się w jednym regionie – ale znać ich jak najwięcej i porównywać, a może zakochamy się w powściągliwym stylu angielskim, finezyjnych meblach włoskich albo niekonwencjonalnym wnętrzu orientalnym? Nigdy nie wiadomo co nas przyciągnie. Warto pamiętać, że każdy wybór stylu z danego regionu niesie ze sobą zupełnie inne efekty końcowe. Należy więc przemyśleć, czy nasza kuchnia jest naprawdę do tego przystosowana, czy nie będzie „razić” w porównaniu z innymi pomieszczeniami w domu. Poza tym można z powodzeniem łączyć różne style, jednak jeśli nie mamy w tym doświadczenia, lepiej skorzystać z porady projektanta wnętrz.