Dobry aparat fotograficzny to nie jedyne urządzenie, w które musi zaopatrzyć się każdy, nawet początkujący fotograf. Z racji tego, że liczba akcesoriów fotograficznych jest duża, na początek wystarczy wybrać te najpotrzebniejsze, usprawniające fotografowanie. Potem w miarę zasobności portfela można zaopatrywać się w kolejne gadżety.

Data dodania: 2011-12-07

Wyświetleń: 1823

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Statyw fotograficzny

 

Statyw-trójnóg to najlepszy sprzęt do unieruchomienia aparatu. Zapewnia doskonałą stabilność oraz swobodę wyboru parametrów ekspozycji. Polecany jest nie tylko dla początkujących, ale również dla wprawionych fotografów. Kupując statyw, starajmy się wybrać możliwie najstabilniejszy w ramach posiadanego budżetu. Pamiętajmy jednak, iż statyw trzeba ze sobą nosić. Dlatego też cięższy - jest w prawdzie stabilniejszy, ale zarazem mniej wygodny w plenerze. Istnieją także inne rodzaje statywów jak statyw z jedną nogą – monopod, czy mały statyw stołowy. Ciekawym rozwiązaniem jest również uchwyt typu gorillapod, który dzięki elastycznym nogom można łatwo zmienić ze statywu w uchwyt i przymocować go do drzewa czy słupka, co pomoże nam zrobić idealnie piękne zdjęcia.

 

Pilot

 

Pilot sterujący funkcjami aparatu pozwala m.in. na zdalne wyzwolenie migawki bez potrzeby dotykania aparatu, co podobnie jak statyw minimalizuje ryzyko wstrząsu. Na rynku znajdziemy piloty proste, które umożliwiają jedynie wyzwolenie migawki, a także piloty bardziej zaawansowane pozwalające na zaprogramowanie ekspozycji w określonych interwałach czasowych.

 

Nasadki korygujące balans bieli

 

Nasadka taka sugerowana jest dla aparatów, które nie mają wbudowanej funkcji automatycznej korekcji balansu bieli. Metoda ta pozwala zoptymalizować balans bieli do aktualnych panujących warunków oświetleniowych. Balans bieli jest szczególnie ważny przy zapisywaniu plików w formacie JPEG.

 

Zewnętrzne lampy błyskowe

 

Wprawdzie większość aparatów posiada wbudowany flesz, jednak jest on skuteczny jedynie do odległości ok. 3 metrów. Im większa odległość tym gorsze uzyskuje się oświetlenie, dlatego w takich wypadkach doskonale sprawdza się dodatkowa lampa błyskowa. Lampy te mają większą siłę błysku i są uniwersalne. Ich moc i dodatkowe opcje zależne są od ceny. Droższe lampy błyskowe posiadają obrotową głowicę, odbłyśnik o zmiennym kącie błysku, regulowaną moc błysku i krótki cykl ładowania. Jeśli zastanawiasz się jak robić dobre zdjęcia w słabym oświetleniu, pamiętaj o dodatkowej zewnętrznej lampie błyskowej.

 

Ładowarka do akumulatorów

Zakup ładowarki i kilku kompletów akumulatorów zasilających aparat to inwestycja przynosząca wymierne oszczędności. Starajmy się, aby wybierać akumulatorki o pojemności 2300 mAh lub większej. Niektóre ładowarki posiadają dodatkową końcówkę, dzięki której możemy podłączyć ją do gniazdka zapalniczki w samochodzie.

Wymienione wyżej akcesoria są zestawem, który z pewnością przyda się początkującym fotografom. W miarę nabierania wprawy można wzbogacać ten zbiór o dodatkowe gadżety. A wszystko po to, by nasze zdjęcia były idealne, profesjonalne, a nasz wysiłek i praca doceniona przez innych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena