Radio internetowe staje się medium rosnącym na sile i zyskującym bez przerwy na swej popularności. Od czego się zaczęło i do jakich urosło rozmiarów?

Data dodania: 2011-10-28

Wyświetleń: 1547

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Za wynalazcę radia uważany jest Guglielmo Marconi; zaczął swoje prace nad przesyłaniem fal w roku 1894, a już w następnym roku uzyskał pierwszą łączność radiową na odległości 1 kilometra. W roku 1899 dokonano pierwszego połączenia międzykontynentalnego, liczącego sobie odległość 50 km, jednakże prawdziwym przełomem był rok 1901 gdy fale radiowe przeleciały nad oceanem atlantyckim odległość aż 3000 km. 
Konstrukcja anten, odbiorników, rodzaje modulacji zmieniały się jeszcze przez wiele lat. W końcu dźwięk stawał się coraz wyraźniejszy a odbiorniki coraz bardziej kompaktowe. 
Dzięki szybkiemu rozwojowi Internetu powstało w końcu pierwsze radio internetowe. Był to rok 1993, Carl Malamud utworzył w USA „Internet Talk Radio”. Były załączane tam cotygodniowe audycje w postaci pliku do ściągnięcia. W roku 1994 The Rolling Stones, jako pierwszy zespół transmitował swój koncert na żywo poprzez Internet; Mick Jagger rozpoczął swój koncert mówiąc do publiczności: „Chciałbym szczególnie powitać wszystkich, którzy, uh, weszli do Internetu, uh, dostali się do M-bone (sieć używająca protokołu IP używana do przekazu audio i wideo konferencji). I mam nadzieję, że się to wszystko nie posypie.” 
W następnym roku firma Progressive Networks oddała w ręce internautów darmowy program, który umożliwiał odtwarzanie transmisji dźwięków w Internecie – Real Audio. Niedługo później pojawiło się mnóstwo podobnych, darmowych programów; od tego czasu rozkwit internetowych rozgłośni radiowych stał się faktem. 
Popularność radia internetowego wzrosła do takiego stopnia, iż rozgłośnia broadcast.com, która wkroczyła na giełdę z ceną emisyjną za akcję wartą 18 dolarów pod koniec sesji uzyskała wartość 68 dolarów. Cena podnosiła się jak obłąkana pomimo, iż przedsiębiorstwo nie ukrywało, iż ponosi i będzie ponosić straty. Rok później Yahoo! kupiło broadcast.com za kwotę, bagatela, 5,7 miliarda dolarów. 
W roku 2008 w jednym z europejskich krajów, do słuchania radia przez Internet przyznało się 67% ankietowanych. Według badań , które przeprowadzone zostały w kwietniu 2008 roku w USA wyszło natomiast, iż,że choć 1 na 7 osób w wieku 25-54 lat słucha radia internetowego każdego tygodnia. Jest to odsetek niezwykle wysoki i z roku na rok idzie cały czas do góry. 
Niezaprzeczalnie można zatem potwierdzić, iż radio internetowe staje się medium rosnącym na sile i zyskującym bez przerwy na swej popularności. Cały czas tworzą się nowe radia internetowe, coraz częściej ludzie zmieniają tradycyjne radioodbiorniki na strumienie online w przeglądarkach internetowych. Nie ma powodów do zdziwienia, dostęp do Internetu posiada już prawie każdy w swoim domu, w którym jest komputer, ludzie podążając za postępem wybierają coraz to nowocześniejsze źródła odbioru informacji, a inni po prostu nie chcą wciąż słuchać zapętlonych utworów w znanych sobie radiostacjach nadawanych drogą naziemną. Każdy ma inne upodobania muzyczne, każdy chce słuchać muzyki i audycji wg swoich gustów, a nie tego co narzucają im inni. Radia internetowe to znakomite rozwiązanie dla każdego, najbardziej nawet wybrednego słuchacza; czy ktoś chce posłuchać muzyki klasycznej, czy popularnego popu, czy też jazzu, a może progresywnego rocka, w Internecie znajdzie to wszystko. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena