Decydując się na formę ogrzewania naszego domu często spotykamy się z nazwami wielu urządzeń, których działanie nie jest do końca dla nas zrozumiałe. Jednymi z takich urządzeń są pompy ciepła. 

Data dodania: 2011-10-27

Wyświetleń: 1842

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Głównym zadaniem pomp ciepła wydobycie ciepła z jednego miejsca a następnie oddanie go przy wyższej temperaturze w innym miejscu.  Pompy ciepła działaja bardzo podobnie do chociażby lodówki. Lodówki wydobywa bowiem ciepło z produktów i umieszcza je w wymienniku ciepła.

Pompa cieplna jest urządzeniem dość dużym - jest to kocioł wielkości lodówki. Do niej muszą prowadzić rury - obwód grzewczy i obwód wymiennika. Jeżeli pompy mają podgrzewać dodatkowo wodę, wówczas ta instalacja jest bardziej skomplikowana. W gruncie natomiast instalowany jest duży wymiennik ciepła, który liczy często aż kilkaset rur. W rurach mieści się płyn. Jest on schłodzony do niskiej temperatury, a następnie podczas przepuszczania przez podziemną instalację jego temperatura wzrasta. Póżniej to ciepło trafia do serca urządzenia.

 Czynnik chłodniczy w urządzeniu przepływa do parownika, w którym odbiera ciepło od cieczy ogrzanej w wymienniku gruntowym. Kolejno odparowany gaz trafia do sprężarki, gdzie podnosi się jego temperaturę. W końcu trafia on do skraplacza i do obiegu grzewczego. Dzięki tym zasadom działania z pompy ciepła uzyskujemy dużo więcej ciepła niż włożyliśmy do niej energii elektrycznej. Ciepło odbierane z gruntu, przy niewielkich stratach trafia do grzejników. 

Dobór odpowiedniej metody ogrzewania naszego budynku obecnie jest dość trudny. Oferowane są na rynku różnego rodzaju kotły. Powstaje równiez wiele sklepów internetowych z tego rodzaju urządzeniami. Dlatego też, aby dokonac odpowiedniego wyboru, warto zasięgnąć rady specjalisty.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena