Panele laminowane to najlepszy sposób dla osób, które chcą, by drewno było we wnętrzu dominujące, jednak zdają sobie sprawę, że będzie to rozwiązanie bardzo pracochłonne i dość kosztowne.

Data dodania: 2011-10-12

Wyświetleń: 1830

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drewno wymaga pieczołowitej i dokładnej pielęgnacji, a co kilka lat także konserwacji, aby przez długi czas zachowało świetność i świeży wygląd. Panele laminowane pozwalają natomiast na uzyskanie efektu drewnianej podłogi o wiele mniejszym kosztem – zarówno finansowym, jak i wymagającym poświęcenia o wiele mniejszej ilości czasu. Najczęściej układa się je bez użycia kleju, dlatego ich demontaż w trakcie remontu lub nawet przeprowadzki będzie bardzo łatwy.


Wierzchnią część paneli stanowi laminat lub specjalny umacniany papier z nadrukowanym rysunkiem drewna. Pokrywa się ją specjalną żywicą, która sprawia, ze panel będzie odporny na ścieranie, działanie czynników środowiskowych, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zabrudzenia. Najmocniejszą część deski stanowi płyta MDF, HDF lub wiórowa. Od spodu panel zabezpiecza melamina, która nie dopuszcza do wnikania wilgoci w strukturę deski.


Paneli nie powinno przyklejać się, przykręcać do podłoża. Fachowcy twierdzą, że swobodne ich położenie oraz połączenie poszczególnych elementów na wpust-wypust zapewni podłodze swobodne ruchy, np. w razie podwyższenia temperatury, drgań akustycznych itd. bez tego deski mogłyby napierać na siebie i się odkształcać. Warto przed ułożeniem paneli zainwestować w specjalne maty układane bezpośrednio na podłożu, które zniwelują hałasy i odgłosy tupania. Panele laminowane są niestety dość „głośne”, łatwo przenoszą dźwięki, dlatego ich izolacja akustyczna jest jak najbardziej wskazana. Wśród ich wad wymienić można także nieodnawialność. Paneli laminowanych nie cyklinujemy oraz nie lakierujemy. Raz zniszczona podłoga wymagać będzie wymiany. Na szczęście wystarczy usunąć tylko jeden porysowany fragment i zastąpić go nowym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena