Rzeszów, to miasto położone w województwie podkarpackim. Przez niektórych uznawane jest za serce podkarpacia, jego stolicę. Wokół niego położonych jest wiele ciekawych, pięknych, wartych odwiedzenia miejscowości jak np. Kolbuszowa, Łańcut czy też Jarosław . Właśnie te przedstawiam poniżej.


Data dodania: 2011-09-30

Wyświetleń: 4685

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolbuszowa (Skansen) W 1978r. powstał w Kolbuszowej skansen prezenujący zabytki budownictwa oraz kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków. Na powierzchni ok. 25 ha zgromadzone zostały kryte słomianymi strzechami chałupy, całe zagrody, młyny, kuźnia, piec garncarski, pasieka, wiele przydrożnych kapliczek oraz wiatraki, swego czasu bardzo charakterystyczne dla wiejskiego krajobrazu. Zobaczyc tam można również koźlaki, paltraki i holendry, różniące się sposobem konstrukcji. Zgromadzono także kilka budynków typowych dla małomiasteczkowej zabudowy wschodniej Małopolski.

Sektory poświęcone Lasowiakom i Rzeszowiakom oddzielone są dużym stawem hodowlanym oraz potokiem o nazwie Brzezówka. Urozmaicony teren, porośnięty lasem i zagajnikami, oddaje naturalny krajobraz dawnych wsi.

Można tam również obrejrzeć stroje ludowe, oleodruki, rzeźbę ludową, fajansowe i miedziane wyroby,  przykłądy malarstwa polskiego oraz słynnych mebli kolbuszowskich. Skansen ten jest niezwykle malowniczym miejscem

Łańcut (Zamek i Muzeum Gorzelnictwa) Najbardziej znaną budowlą w Łańcucie jest zamek, który w latach 1629-1641 wznieśli ówcześni właściciele Lubomirscy. Była to nowoczesna rezydencja typu palazzo i fortezza, na którą składała się budowla z wieżami w narożach, otoczona systemem fortyfikacji ziemnych. Wraz ze wzrostem znaczenia rodu Lubomirskich rosła też ranga łańcuckiej posiadłości. Zainicjowana przez księżnę Izabelę z Czartoryskich przebudowa (pod koniec XVIII w.) uczyniła gmach wspaniałą magnacką rezydencją. Powstały wówczas m.in. ogród włoski i zwierzyniec, kupiono też wiele cennych obrazów i mebli.

Zamek-pałac w Łańcucie to nadal jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych rezydencji w Polsce. Można podziwiać tu oryginalne wyposażenia wnętrz mieszkalnych i gospodarczych oraz najwiędkszą w kraju kolekcję różnorodnych pojazdów konnych. Wielu wrażeń może dostarczyć również spacer po ponad 30-ha parku.

Zaciekawić może także posiadający ponad tysiąc ikon Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum- Zamku w Łańcucie.  Są  tam także cenne starodruki i rękopisy cerkiewne. Najstarsze pochodzą z XVI w.

W Łańcusie znajduje się też jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa mieszczące się na terenie Fabryki Wódek Polmos. Ekspozycja umieszczona została w XIX- wiecznym dworku, który dawniej był siedzibą komisariatu dóbr łańcuckich.

Zgromadzone tam fotografie, dokumenty, dyplomy cenniki, etykiety, butelki i wyszukanych kształtach oraz kielichy degustacyjne prezentują działalność, odnoszącej niegdyś sukcesy na światowych wystawach,  łańcuckiej Fabryki Likierów Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego. Makiety powzalają na prześledzenie całego procesu pracy przy ciągu rozlewniczym, a stare maszyny i urządzenia gorzelnicze na poznanie historii gorzelnictwa na ziemiach polskich. Ekspozycję dopełnia kolekcja alkoholi, które obecnie produkuje Fabryka Wódek w Łańcucie. Niestety muzeum mogą zwiedzać jedynie grupy po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

Jarosław (Podziemna Trasa Turystyczna). W czasach I Rzeczypospolitej Jarosław, położony na ważnym szlaku handlowym ze Śląska na Ruś, był bardzo bogatym miastem. Piękne renesansowe kamienice świadczyły o zamożności tutejszego partycjatu. Miasto miało własne umocnienia, ufortyfikowano także okazałe, bogate klasztory Benedyktynek i Dominikanów.Bogatsi mieszkańcy miasta, w szczególnośći kupcy, którzy dysponowali cennymi towarami, starali się znaleźć kryjówki dla swoich bogactw. W tym czasie pos miastem zostały wydrążone wielopoziomowe piwnice i lochy, których łączna długość wyniosła 14 km. Część z nich została obmurowana, a cześć pozostawiona bez żadnych zabezpieczeń. W wyniki braku konserwacji podziemi w późniejszych wiekach pękały ściany stojących nad nimi domów, a nawet niektóre z nich ulegały zawaleniu. Rozpoczęto więc akcję ratunkową, w wyniku której powstała Podziemna Trasa Turystyczna o długości około 150 m, przy różnicy poziomów prawie 8 m.

 Rzeszowszczyzna kryje jeszcze wiele interesujących miejsc pozwalających na podziwianie zabytków, zwiedzanie, a także obcowanie z naturą oraz relaks.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena