Transportem może zająć się każdy, o ile zna podstawy - aspekty celne, prawne i nie tylko. W transporcie ważny jest też kontakt z innymi ludźmi- bo przecież musimy ustalić szczegóły wysyłki. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć jak działa transport morski. Jeśli odbierasz kontener od eksportera lub wysyłasz w nim towar do klienta, to przeczytaj!

Data dodania: 2011-08-31

Wyświetleń: 2173

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Towary drogą morską wysyła się w kontenerach lub luzem, jeśli są dużych rozmiarów. Możemy eksportować kontener, kontaktujemy się wówczas ze spedytorem, który zajmuje się transportem i obsługą celną wysyłki. Jeśli czekamy na towar, to musimy zająć się np.  dowozem z portu i zapłaceniem cła.

Warto też znać zasady Incoterms, które zmieniły się w 2010 roku, a zmiany weszły od 2011. Incoterms to formuły, które określają jakie ryzyko i jakie koszty ponoszą obie strony- do którego momentu wysyłki płaci eksporter/wysyłający,  i kto ponosi ryzyko ewentualnych uszkodzeń towaru podczas transportu. Incoterms warto znać nie tylko załatwiając wysyłkę drogą morską, ale też w każdym przypadku.

Przy wysyłce ważną rolę gra spedytor. To firma, która pomoże załatwić wszelkie formalności i obsługę celną. Oczywiście możemy sami wszystko załatwić, ale spedytor ma wiedzę i doświadczenie, które na pewno zaprocentuje przy różnych sytuacjach. Firmy te mogą korzystać z własnych agencji celnych, które zatrudniają fachowców obeznanych w tej dziedzinie. Spedycji jest dużo i warto się zapoznać z ich stawkami.

Dużo ludzi sprowadza towar w kontenerach z Chin, jest to miejsce gdzie można kupić tanio towary i na tym zarobić. Przewóz drogą morską trwa długo, jednak jest tańszy od transportu lotniczego. Warto też przemyśleć, czy lepiej korzystać ze spedycji chińskiej, czy szukać tu jakiejś firmy. Często duży spedytor ma swoich agentów w wielu krajach, wtedy problemu nie ma. Zobacz inne zalety transport morskiego

Licencja: Creative Commons
0 Ocena