Gdy zbliża się czas wesela Para Młoda staje przed bardzo poważnym zadaniem jakim jest przygotowanie pierwszego swojego tańca. Do tego zadania różne pary różnie podchodzą. Na podstawie moich doświadczeń chcę tutaj opisać kilka zagadnień związanych z organizacją pierwszego tańca Pary młodej.

Data dodania: 2011-08-15

Wyświetleń: 2454

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznijmy więc od podstaw. Należy pamiętać o tym, że pierwszy taniec Pary Młodej otwiera zabawę weselną. W większości przypadków jest tańczony bezpośrednio po obiedzie. Para młoda ma już za sobą wszystkie przygotowania, błogosławieństwo rodziców, podróż do kościoła, mszę w kościele, życzenia gości pod kościołem. A to tylko opisane jest w skrócie. Mówiąc ogólnie mają już za sobą sporo wrażeń związanych z tym szczególnym dniem.

Podczas wejścia na salę weselną Para młoda witana jest przez zespół, rodziców. Po tym wszystkim obrządek tłuczenia kieliszków, toasty i niejednokrotnie dalsze życzenia gości weselnych już na sali. Po tym wszystkim obiad weselny. Tak więc po tylu przeżyciach i z pełnym żołądkiem Młoda Para zaraz po obiedzie staje na środku Sali przed całą rodziną i tańczy swój pierwszy taniec. O tym jaki to jest stres przekonały się te pary, które mają to wszystko już za sobą. Oni wiedzą ile ten jeden taniec kosztował ich wysiłku, prób i organizacji. I właśnie o tym wysiłku i organizacji chciałem tutaj napisać.

 Zacznijmy od tego, jaki utwór na pierwszy taniec wybiera Para młoda. Stanowczo nie polecam na pierwszy taniec utworów takich jak np. ”Windą do nieba” lub ”Dwie bajki” .To bardzo znane i ładne piosenki, jednak proszę posłuchać o czym mówią słowa w tych piosenkach. Na pewno nie są to klimaty nadające się na pierwszy weselny taniec. Ogólnie wybierane są piosenki spokojne, walce i w niektórych przypadkach specjalne miksy o zróżnicowanych rytmach. Muzycy z zespołu z reguły dostosowują się w takim przypadku do wymagań Młodej Pary i realizuje podany przez nich utwór czy grając go osobiście czy też odtwarzając oryginalny utwór z płyty. Odtwarzanie utworów w wersji oryginalnej najczęściej ma miejsce w przypadku gdy Para ćwiczy wcześniej taniec do oryginalnej muzyki lub gdy w ostatnim momencie przed weselem wspomniany utwór zostaje zmieniony na piosenkę, której kapela nie ma w repertuarze.

 Chciałem zwrócić tu szczególną uwagę na układy taneczne, które są bardzo często przygotowywane pod okiem instruktora tańca. Najczęściej instruktor jest zarazem choreografem naszych młodych. To bardzo trudna i ambitna praca, jednak jeżeli wszystko będzie dobrze przećwiczone taki projekt ma duże szanse powodzenia. Proszę jednak zwrócić uwagę na trudności związane z zatańczeniem najważniejszego tańca na weselu. Układ pracowicie przećwiczony na Sali prób będzie w dniu wesela poddany najtrudniejszej próbie. W dniu wesela trzeba walczyć ze zmęczeniem, stresem, ale również z wysokim obcasem, gorsetem i ciężką suknią ślubną, która potrafi diametralnie zmienić dystans w tańcu oraz dynamikę. Do tego zawsze trzeba się liczyć z niesfornymi gośćmi, którzy chcąc więcej zobaczyć lub zrobić zdjęcie mogą wejść na parkiet i w ten sposób „zabrać” tańczącej parze cenny metr przestrzeni na zrobienie jeszcze jednego kroku. Takie sytuacje trzeba zawsze brać pod uwagę i wcześniej przećwiczyć układ z pewną dozą improwizacji. Tańce turniejowe mogą w takiej sytuacji być bardzo trudne w realizacji. Dlatego dla par młodych, które chcą przez ten etap wesela przejść w miarę bezboleśnie proponujemy z reguły prosty utwór muzyczny poprzedzony ”prezentacją pary młodej”. Zespół który gra na weselach z reguły doskonale wie w jaki sposób urozmaicić taki taniec odpowiednio prowadząc gości weselnych w taki sposób by taniec stał się widowiskowym punktem wesela. A goście bardzo chętnie w takim przypadku z zespołem współpracują i już od pierwszego tańca tworzy się wtedy nić porozumienia pomiędzy gośćmi a kapelą.

Po pierwszym tańcu nie można zostawić Pary młodej na środku oczywiście. Dlatego zespół z reguły gra dalej i wesele zaczyna żyć własnym życiem. Sposobów na zachęcenie gości do zabawy jest wiele i każda orkiestra weselna ma na to jakieś własne metody. Znacznie trudniej jest wtedy gdy w składzie zespołu nie ma osoby nazywanej często wodzirejem. Dobrze jeżeli wodzirejów jest dwóch. Wtedy łatwiej o wywołanie pewnego dialogu pomiędzy nimi co często przypomina atmosferę nieco kabaretową i bardzo dobrze odbierane jest przez gości. W dwójkę łatwiej też gospodaruje się czasem. Można mówić do ludzi z różnych miejsc Sali i szybko zmieniać tempo akcji ponieważ w czasie gdy jeden wodzirej mówi, drugi już szykuje dalszą cześć ich przedstawienia. To nie jest przypadek, że wszelkie festiwale najczęściej prowadzone są przez dwie osoby.

Pozdrawiam

eddie

Licencja: Creative Commons
2 Ocena