Zapadła decyzja –wyjeżdżamy na biwak. No i zaczynają się ogólne przygotowania poprzedzające proces wyjazdu. Od czego zacząć i co należy ze sobą koniecznie zabrać, aby nasz wypoczynek na łonie natury był bezpieczny i satysfakcjonujący.

Data dodania: 2011-07-18

Wyświetleń: 1724

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszą sprawą jest oczywiście dokonanie wyboru miejsca, w które to zechcemy się udać, warto zastanowić się nad tym czy zechcemy i przede wszystkim damy sobie radę w miejscu oddalonym od zabudowań ludzkich, położonym gdzieś w odleglejszych odstępach leśnych nad uroczym brzegiem jeziora. Czy też może nie mając wprawy i zbytniego doświadczenia w tej formie spędzania wolnego czasu zechcemy wybrać miejsce położone również nad brzegiem jeziora, jednak znajdującego się na polu namiotowym położonym w nieznacznej odległości od zabudowań. Po dokonaniu wyboru miejsca zaczynamy przygotować niezbędny osprzęt na biwak.

 -Pierwszym podstawowym elementem jest oczywiście namiot. Jego wielkość powinna być uzależniona od ilości osób, które będą w nim nocowały.

-Drugą niezwykle ważną rzeczą jest posiadanie karimaty, dla osób nieco mniej odpornych na trudy nocowania pod namiotem zalecany jest materac, jest on nieco bardziej wygodny. Oprócz tych elementów koniecznym jest także zabranie ze sobą śpiwora zapewniającego ciepło w trakcie chłodniejszych nocy.

-Trzeci ważny element to oczywiście oprzyrządowanie kuchenki gazowej, dzięki któremu zyskujemy możliwość przygotowania ciepłych posiłków. Poza samą kuchenką gazową bardzo przydatnym okaże się posiadanie osłonki przeciwwietrznej do palnika oraz zaopatrzenie się w krzesiwo oraz różnego rodzaju manierki i menażki.

-Jako czwarty element niezwykle potrzebnym okaże się zaopatrzenie przed wyjazdem i zabranie ze sobą saperki wojskowej umożliwiającej nam okopanie namiotu, co pozwoli zabezpieczyć się przed ulewnym deszczem i możliwością zalania posłania znajdującego się wewnątrz namiotu.

Niektórych z Panów może zainteresować także zaopatrzenie się w nowoczesne, niezwykle pomocne przedmioty typu „piła drut”, toporek pozwalający przygotować drewno na ognisko lub kompas, umożliwiający określenie naszego aktualnego położenia. Panie natomiast bez wątpienia zwrócą uwagę na niezwykle praktyczny kapelusz z moskitierą, który to w doskonały sposób będzie je chronił przed komarami i innymi owadami podczas leśnej wędrówki. Poza zabraniem wyżej wymienionych elementów warto pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiedniego rodzaju ubiór na nasz wyjazd pod namiot.

Licencja: Creative Commons