Niestety w dzisiejszych czasach wielu ludzi z wyższym wykształceniem ma problemy w zdobyciu pracy. Oczywiście zależy to od wielu czynników np. rodzaj skończonej szkoły, branża, kierunek no i do tego dochodzi również kreatywność oraz umiejętność odnalezienia się na rynku pracy przez nowego absolwenta. 

Data dodania: 2007-06-06

Wyświetleń: 9995

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z pewnością łatwiej jest znaleźć pracę w większych miastach takich jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Lublin czy Wrocław. Nietrudno o zatrudnienie jak i również o dobre wykształcenie. Jednak bądźmy realistami - nie romantykami. Aby mieć dobrze płatny zawód trzeba wybrać dobry kierunek. Nikt np. niezapłaci kroci poloniście czy filozofowi za jego potężną wiedzę na temat literatury czy za jasność umysłu i oczytanie. Co innego w przypadku informatyka, marketingowca czy inżyniera budowlanego. Takie zawody miały i będą mieć przyszłość.

Dobrą alternatywną dla studiów są z pewnością szkoły policealne.  Można w nich zdobyć również dobry zawód - z tym, że w przeciwieństwie do studiów nietrwają tak długo i nastawione są raczej na przekazanie wiedzy praktycznej - jest kładziony mniejszy nacisk na teorię.jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla tych którzy skończyli liceum i chcą w miarę szybko zdobyć dobry zawód z pominięciem wieloletniej nauki na studiach. Posłużę się przykładem jednych z bardziej obleganych kierunków, szczególnie wśród pań, jakim jest kosmetyka. Policealne szkoły kosmetyczne są z pewnością dobrym rozwiązaniem dla osób które chcą pracować jako fryzjer, wizażysta, masażysta czy nawet stylista paznokci (to również jest odrębny zawód). Jedną z największych sieci w kraju jest sieć szkół policealnych Akademie Prenier, założone w 2003 roku przez p. Sławomira Prentkiego. Oferta zawiera:

Kursy

kurs kosmetyczny
kurs fryzjerski
kurs wizażu
kurs masażu
kurs stylizacji paznokci

szkoły:

Szkoła fryzjerska
Szkoła masażu
Szkoła Kosmetyczna
Szkoła stylizacji paznokci
Szkoła wizażu
Szkoła policealna

Jest to z pewnością bardzo dobre rozwiązanie ponieważ zawody z branży kosmetycznej cieszą się dobrą opinią a pracownicy z tej branży dobrymi (jak na Polskie warunki) zarobkami. Jest to również zawód przyszłościowy bowiem kobiety zawsze dbały o swój wygląd i dbać będą także popyt niejest mały. A i zapłacić za to dużo potrafią...

Innym rozwiązaniem jeżeli chodzi o nasz zawód jest powiedzmy sobie wprost - pójście na łatwizne i skończenie najłatwiejszego zestawu - podstawówka+gimnazjum+zawodówka. Głównie chodzi tu o zawodówke-wiadomo jak jest z poziomem nauczania w szkołach zawodowych. Jednak jakby niepatrząc wychodzi się z nich z fachem w ręku - śluzarz, spawacz, budowlaniec, elektryk czy mechanik. I trzeba przyznać że również są to przyszłościowe zawody. Mało tego - robotnik fizyczny może dziś nierzadko zarabiać więcej niż magister po studiach. Dlatego z pewnością warto przemyśleć przed podjęciem decyzji co chciałbym robić i jaką szkołę chciałbym skończyć. Taka decyzja ma bardzo często decydujący wpływ na resztę naszego życia oraz przebieg naszej przyszłej kariery zawodowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena