Nowy model posiada kilka znaczących zmian.                               

Data dodania: 2007-05-29

Wyświetleń: 10329

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pojawiła się stopka do zewnętrznej lampy błyskowej, zarezerwowana dotychczas dla aparatów wyższej klasy, co pozwala na współpracę z lampami Canon Speedlite serii EX. Czułość została podniesiona do ekwiwalentu 1600 ISO, aby umożliwić fotografię w gorszych warunkach oświetlenia. Przekątna ruchomego monitora LCD urosła do 2,5 cala, a jego rozdzielczość do 207 tys. punktów, co zwiększyło komfort pracy z aparatem. Dodano również funkcję rozpoznawania twarzy, pozwalającą optymalnie ustawić ostrość i naświetlanie przy zdjęciach portretowych . Aparat posiada matrycę CCD 8 MPix, co umożliwia drukowanie zdjęć większych formatów oraz zastąpienie w pewnym stopniu zoom'a optycznego cyfrowym.

Canon S5 IS w dużym zakresie opiera się na konstrukcji poprzednika (mimo, że liczba w nazewnictwie aparatu przeskoczyła z 3 na 5). Obiektyw z 12-krotnym zoomem pozostał niezmieniony, rozpiętość jego ogniskowych sięga 36-432mm przy świetle f/2.7-3.5 w przeliczeniu na format 35mm, co pozwala uzyskać efektowne zbliżenia, lecz niestety nie umożliwia wykonywania zdjęć szerokokątnych. Canon oferuje w zamian różne konwertery i nasadki. Wbudowany silnik Ultrasonic zapewnia niemal bezgłośną pracę autofokusa oraz zmiany ogniskowej, a optyczna stabilizacja obrazu pomaga uzyskać nieporuszone zdjęcia, robione z ręki w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Zastosowanie soczewek UD z niskodyspersyjnego szkła, ogranicza abberację chromatyczną pojawiającą się na zdjęciach w postaci kolorowych obwódek na obiektach o silnym kontraście.

Obsługę aparatu ułatwia polskie menu, logiczne rozmieszczenie przycisków oraz ergonomiczny kształt obudowy. Canon nie zdecydował się na zastosowanie zasilania w postaci akumulatora Li-Ion, więc aparat używa 4 szt. baterii AA. Zaletą takiego rozwiązania są koszty oraz dobra dostępność baterii w przypadku ich rozładowania. Aparat obsługuje karty pamięci SD oraz SDHC, umożliwiająć stosowanie nośników o pojemności większej niż 2GB.

Powershot S5 IS ma spore szanse stać się kolejnym przebojem rynku, biorąc pod uwagę sukces poprzednika.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena