Ich historia oficjalnie zaczyna się w 1925 roku. Ale przecież można cofać się jeszcze dalej. Bokserki męskie to także kilka ciekawych legend miejskich.

Data dodania: 2011-05-20

Wyświetleń: 1611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Reklama z roku 1975 na pierwszy rzut oka wygląda normalnie. Dwóch modeli stoi obok siebie. Jeden nosi bokserki męskie, drugi – slipy. Na drugi rzut oka wielu dopatruje się w nich czegoś więcej. Dokładniej – męskiego członka wystającego spod bokserek. Firmę Sears, która reklamuje w ten sposób swoją nową kolekcję bielizny zalewają listy od oburzonych klientów, którzy nie zgadzają się na pokazywanie nagości w reklamie. Są także tacy, którzy uważają, że to kawałek materiału. Sears twierdzi, że to wada, która powstała w druku. Wersja ta jest dość prawdopodobna – w katalogu kolorowym bokserki męskie zakrywają wszystko, co powinny zakrywać. Legenda żyje jednak swoim życiem i rozpala wyobraźnię kolejnych pokoleń poszukiwaczy sensacji.

 O takiej reklamie nie myślał raczej Jacob Golomb, twórca elastycznych spodenek dla bokserów. W zamierzeniach miały rozwiązać problem niewygody, na jaką skarżyli się walczący – dotychczas używane spodenki ze skóry kiepsko nadawały się do coraz bardziej dynamicznej dyscypliny. Bokserki męskie nowego typu błyskawicznie zyskały popularność. Był rok 1925 i nowości sprzedawały się na pniu. I jak każda nowość, także bokserki męskie musiały ulec konkurencji. Nie na długo.

 W 1947 roku wróciły, tym razem na dobre. Ich sprzedaż utrzymuje się od lat na zbliżonym, wysokim poziomie. Utrzymują je legendy miejskie, takie jak ta ze zdjęciem w reklamie Sears czy historie takie, jak rozbierający się w reklamie Nick Kamen, który na końcu zostaje w samych bokserkach właśnie.

 W latach dziewięćdziesiątych pojawiła się mutacja bokserek będąca kompromisem między nimi, a tradycyjnymi slipami. To elastyczne majtki, które jednocześnie przylegają do ciała zostawiając pewną dozę swobody.

 Oczywiście, historię bokserek można by znacznie wydłużyć. Bo czy nie byłaby ich konstrukcja zbliżona do konstrukcji przepaski, którą próbował chronić się przed zimnem mężczyzna wędrujący przez Alpy 5,3 tys. lat temu? Lub czy nie podobna była opaska, jaką założono faraonowi Tutankhamunowi w jego ostatniej podróży w XIV wieku przed naszą erą? Z pewnością! Pierwsze majtki były w istocie bokserkami. Oczywiście różniły się znacznie od tego, co dzisiaj rozumiemy pod tym pojęciem, mimo to wydaje się, że taka nazwa mogłaby być uprawniona.

 A kalesony, które nosili żołnierze w czasie pierwszej wojny światowej? Toż to bokserki męskie, tyle że do kostek. Tak naprawdę, slipy pojawiły się dopiero w XX wieku. Bokserki, które oficjalnie zaprezentowano ćwierć wieku później były więc swoistym powrotem do tego, co było kiedyś.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena