Według wyników sondaży  w naszym kraju rośnie liczba osób, jakie nie mają pracy. Żeby zostać konkurencyjnym wśród kandydatów, istotne jest posiadanie dobrego Curriculum vitae w języku polskim i angielskim, które zapewni przewagę nad innymi aplikantami.

Data dodania: 2011-05-18

Wyświetleń: 2028

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rekruterzy mają znaczny wybór, z tego powodu w interesie aplikantów  jest przygotowanie  takiego szablonu CV, który zwróci uwagę osoby rekrutującej a także uwydatni wszystkie znaczące cechy aplikanta na daną pozycję. W dzisiejszych czasach to dokumenty aplikacyjne rozstrzygają czy rekruter  będzie chciał umówić się z aplikantem. Ankiety udowodniły, że starannie przygotowany szablon cv po polsku i cv po angielsku jest o wiele skuteczniejszy niż zwykły wzór cv. Reasumując trzeba powiedzieć, że dobrze profesjonalnie napisane Curriculum Vitae jest paszportem do wymarzonej pracy i lepszego życia. Poniżej przedstawiono kilka  kompleksowych zasad jak napisać cv, które będzie konkurencyjne.  

Niezwykle ważnym jest, żeby pamiętać, że życiorys jest swego rodzaju osobisty dokumentem marketingowym, w którym należy wystrzegać umieszczania nieprawdziwych informacji. W Curriculum Vitae nie wolno podawać nieprawdy, ani wyolbrzymiać swoich zdolności, kwalifikacjami zawodowymi i doświadczeniem. Osoba rekrutująca  z łatwością jest w stanie stwierdzić, czy zawartość życiorysu osoby aplikującej jest prawdziwa. Umieszczenie wyolbrzymionych danych w życiorysie bardzo źle świadczy o aplikancie i skutkuje odrzuceniem jego kandydatury.

Istotnym, aczkolwiek często pomijanym elementem Curriculum Vitae, jest opis profilu zawodowego. Ta sekcja Curriculum Vitae stanowi bardzo efektywne „narzędzie marketingu”, gdyż akcentuje najistotniejsze zalety aplikanta. Ta  zazwyczaj opuszczana cześć Curriculum Vitae stwarza możliwość uwydatnienia tego, co byłoby niezwykle przydatne na docelowym stanowisku . Jeżeli aplikant nie ma pożądanych umiejętności, w tej części Curriculum Vitae można opisać swoje cechy, które kompensują braki odnoszące się do tego stanowiska.

W Curriculum Vitae nie należy pozostawiać luk w historii doświadczenia zawodowego. Taka luka zapewne zaciekawi pracownika działu HR i może być źródłem ciągu niewygodnych pytań w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli jednak taka luka wystąpiła w życiorysie kandydata, to warto wcześniej opracować sobie sensowne wyjaśnienie tej sytuacji.

Profesjonalny wzór cv, poza treścią, jest również istotnym elementem aplikacji. Warto przeznaczyć trochę czasu, aby wybrać taki wzór cv, który wygląda profesjonalnie i jest czytelny. Trzeba mieć na uwadze, że pracodawca ogląda setki Curriculum Vitae i kiedy dostrzega niechlujnie napisany życiorys, który stanowi wizytówkę aplikanta, to zaraz wyrzuca go do kosza. Odpowiedni szablon cv winien zawierać nie więcej niż dwie strony i składać się z następujących części: dane personalne, cel, profil zawodowy, doświadczenie w pracy, osiągnięcia i referencje. Bardzo kłopotliwe działy Curriculum Vitae to cel i profil zawodowy. Cel winien zostać określony zwięźle i nie powinien być dłuższy niż trzy linijki. Ma on uzmysłowić pracodawcy, w jaki sposób pragniesz rozwijać się zawodowo. Podsumowanie kwalifikacji powinno w paru zdaniach określać kim jest kandydat i jak jego kwalifikacje i doświadczenie mogą być wykorzystane w przedsiębiorstwie.

Dzisiaj poza cv po polsku, zazwyczaj prosi się o przesłanie cv po angielsku. Wynika to z tego, że język angielski jest językiem biznesu. Pisząc szablon życiorysu po angielsku, trzeba używać takiego zasobu słów, które mamy opanowane, ponieważ rekruter  może zapytać aplikanta o pewne rzeczy przytoczone w życiorysie. CV po angielsku nie powinno być dokładnym tłumaczeniem cv w języku polskim, z tego powodu czasem dobrze jest spytać o radę zaprzyjaźnionego anglisty lub przewertować liczne wzory Curriculum Vitae po angielsku, jakie są dostępne w sieci.Każdy język ma właściwe sobie i nie wszystko można idealnie przetłumaczyć. Dlatego kandydat powinien mieć to na względzie, aby nie stworzyć w swoim życiorysie „kosmicznych” konstrukcji językowych.

Zanim Curriculum Vitae zostanie przesłane do rekrutera  musi zostać przejrzane przez kilka osób i poprawione o ich ewentualne zastrzeżenia. Trzeba również kilka razy zweryfikować, czy życiorys nie kryje w sobie pomyłek merytorycznych i gramatycznych.

CV jest bardzo istotnym dokumentem, jest wizytówką aplikanta na pożądane stanowisko. Wymienione powyżej zasady tworzenia Curriculum Vitae są bardzo ogólnikowe, jednak z wypowiedzi wielu pracowników firm rekrutacyjnych wynika, iż znaczna liczba osób o nich zapomina i zaprzepaszcza szansę na wymarzoną posadę. Dzięki wykorzystaniu tych kilku rad, Curriculum Vitae może zyskać wiele na wartości i pomóc w zwyciężeniu większości aplikantów.

Licencja: Creative Commons