Przez kilka wieków ścierały się na tych terenach wpływy polskie i krzyżackie. Tędy prowadzi część Szlaku Piastowskiego ze słynnym grodem w Biskupinie, Mysią Wieżą w Kryszwicy, romańskimi kościołami i licznymi średniowiecznymi budowlami o charakterze obronnym.

Data dodania: 2011-04-07

Wyświetleń: 2081

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

A więc co warto zwiedzić w kolejnym punkcie naszej wędrówki po naszej cudownie urozmaiconej Polsce??

Zacznijmy może od Biskupina - można tu obejrzeć zrekonstruowany fragment osady sprzed 2500lat. Odtworzono wieżę z bramą, dwa odcinki wału drewniano-ziemnego, ostrokół, będący zarazem falochronem oraz 16 spośród ponad setki istniejących ongiś domów ustawionych w rzędach wzdłuż wykładanej drewnianymi palami ulicy. Naprawdę polecam, bardzo fajna sprawa zobaczyć coś takiego. Polecam gorąco.

Kolejnym zabytkiem godnym polecenia jest  Mysia Wieża w Kruszwicy, na której zjedzony przez myszy miał zginąć okrutny Popiel. W rzeczywistości kruszwicki zamek został wybudowany na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie z warowni pozostała tylko wieża. Z jej szczytu roztacza się przepiękna panorama miasta Kruszwica. Przy wieży znajduje się przystań dla statku wycieczkowego.

Wracając do Biskupina to można się tam dostać zabytkową kolejką wąskotorową, która wyrusza ze Żnina. Jednak zanim wagoniki odjadą warto pospacerować po mieście, o którym pisano już w roku 1136. Mimo burzliwych losów miejscowości zachował się jej średniowieczny układ urbanistyczny. Wenecja-trasa kolejki biegnącej ze Żnina przez Wenecję, Biskupin do Gąsowy została oddana do użytku w roku 1894. W województwie znajdują się Bory Tucholskie. Po Puszczy Białowieskiej jest to największy obszar leśny w Polsce w którym utworzono 17 rezerwatów przyrody.

Warto odwiedzić również Toruń, a w nim ratusz w stylu gotyckim. Ów ratusz jest jednym ze znakomitszych pomników średniowiecznej architektury mieszczańskiej w Europie. Przed ratuszem stoi pomnik Mikołaja Kopernika. Wdzięczni torunianie ulicę, przy której znajdował się dom rodzinny astronoma także nazwali jego imieniem.

Godny polecenia jest również Radzyń Chełmiński. Znajduje się tam zamek wzniesiony na początku XIV wieku. Położony pośród bagien nad Jeziorem Zamkowym. Był główną warownią blokującą drogę w głąb Prus. Pozostały po nim malownicze ruiny. Zachowały się: refektarz, kaplica, mury obwodowe, oraz zamkowe piwnice a z dwóch ponad czterdziestometrowych wież można oglądać panoramę miasta i okolicy.

Dla osób lubiących emocje polecamy Bydgoszcz, a tam zawody żużlowe, rozgrywane w najlepszym stylu  na miejscowym stadionie. Krzywa wieża w Toruniu wchodząca w skład obwarowań miejskich odchylona jest od pionu o 1,4 m. Z jej powstaniem związane jest podanie o nieszczęśliwej miłości. Otóż pewien Krzyżak nie dochował ślubów zakonnych i potajemnie spotykał się z uroczą torunianką. Po ujawnieniu związku ukarano nieszczęśnika nakazem wybudowania krzywej wieży. Jej odchylenie od pionu miało być oznaką odstępstwa Krzyżaka od surowej reguły. Grzesznik pokutę wypełnił. Ciekawa jest także zbudowana na planie czworoboku warownia w Golub-Dobrzyń. Była kilkakrotnie przebudowywana. Dziś na planie zamku działa Bractwo Rycerskie, które co roku organizuje słynne turnieje przyciągające rzesze rycerstwa z całej Europy. Pamiętajmy także będąc w Toruniu by zajść na pyszne pierniki o niezapomnianym smaku przypraw korzennych.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena