Korzystając z podstawowych funkcji matematycznych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie czy sumowanie) można szybko przeliczyć duże ilości wprowadzonych liczb, a dodatkowo przygotować je w estetycznej i czytelnej formie tabelarycznej.
Takie rozwiązanie daje możliwość szybkiej diagnozy i korekty ewentualnych błędów. Po zapoznaniu się z kilkoma dodatkowymi funkcjami wyszukującymi i sortującymi rekordy w tabelach, można szybko odnajdywać pożądane informacje. W miarę jak oswajamy się z prostymi funkcjami takimi jak suma, pojawia się chęć poznawania i stosowania bardziej skomplikowanych funkcji i formuł.
Dane zebrane w tabelach można przedstawić zamieszczając połączone z tymi tabelami wykresy, co bardzo sugestywnie obrazuje nasze obliczenia. Oczywiście mamy duży wybór dołączania różnego rodzaju elementów zewnętrznych typu zdjęcia, teksty z edytorów, symboli czy też niezliczonej liczby klipartów.
W pracy biurowej znakomicie sprawdzają się zamieszczone w Excelu gotowe szablony pomagające tworzyć i ewidencjonować różnego rodzaju raporty np. sprzedaży czy wydatków.
Tabele przestawne, pozornie bardzo skomplikowane po krótkiej analizie wydają się wręcz niezbędne podczas dokonywania różnego rodzaju analiz. Kolejnym etapem automatyzacji arkusza jest stosowanie makr. Najprostszą metodą jest korzystanie z rejestratora makr, który śledzi i zapisuje każdą operację jaką wykonujemy w trakcie rejestracji. Po wykonaniu takiej czynności zarejestrowane makro możemy przydzielić do przycisku, co pozwoli w późniejszym wielokrotnym automatyzowaniu wykonywanych operacji.
W codziennej pracy w biurze, korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych staje się podstawową i wręcz niezbędną umiejętnością.