Kolektory słoneczne stają się coraz popularniejsze - głównie dzięki spadkowi cen w przeciągu ostatnich kilku lat. Obecnie są postrzegane jako alternatywne, ekologiczne źródło energii odnawialnej. Czy warto jednak wydać na instalację ? Kiedy i komu się to opłaca ? Takie pytanie zadaje sobie wielu z nas.

Data dodania: 2011-03-31

Wyświetleń: 1127

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W naszej strefie klimatycznej kolektory wykorzystywane są głównie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest to, że woda podgrzana nie musi mieć aż tak wysokiej temperatury jak woda stosowana w systemie centralnego ogrzewania. Jeśli chodzi o wymogi związane z podgrzewaniem wody, to im niższa jest wymagana temperatura wody, tym lepiej kolektory słoneczne spełniają swoją rolę. Z tego też względu kolektory najbardziej efektywnie sprawdzają się w ogrzewaniu podłogowym (najczęściej w tego typu instalacji temp. grzania wynosi około 30-40 stopni) oraz podgrzewaniu wody w basenie (tu wystarczy temp. ok. 20-30 stopni).

Należy się jednak zastanowić i zdecydować jaki kolektor wybrać?
 
Kolektory słoneczne oferowane są w dwóch podstawowych typach - jako płaskie lub próżniowe. Izolacją cieplną w kolektorach płaskich jest wełna mineralna, natomiast w próżniowych - próżnia otaczająca absorber.

Próżnia stanowi znacznie skuteczniejszą izolację cieplną niż jakikolwiek materiał. Eliminowany jest dzięki niej ruch powietrza, w kolektorze słonecznym konwekcja czyli unoszenie ciepła przez powietrze omywające absorber stanowi znaczny udział strat ciepła. Dlatego też próżniowe kolektory słoneczne charakteryzować się powinny wyższą sprawnością pracy niż kolektory płaskie. Nie zawsze jednak tak jest.

Porównując instalacje solarne c.w.u. dla przeciętnego domu jednorodzinnego (3-4 osobowa rodzina), podobne efekty dają kolektory słoneczne próżniowe o pow. ok. 3 m2 co kolektory płaskie o pow. ok. 5 m2. Ceny jednych i drugich są obecnie dość zbliżone (porównując efektywność czyli uzyskanie kWh/m2 na rok). Coraz częściej do budowy instalacji solarnych, wykorzystuje się kolektory próżniowe. Jednym z ważniejszych powodów jest mniejsza powierzchnia jaką trzeba przeznaczyć na ich instalację, co jak sie często okazuje na połaci dachu odgrywa niezwykle istotną rolę.

Ostateczny dobór kolektorów słonecznych zależy jednak od konkretnych warunków w jakim przyjdzie im pracować, rodzaju instalacji c.w.u. oraz przeznaczenia.

Licencja: Creative Commons