Tworzenie stron www to temat rzeka. W internecie można znaleźć masę różnych artykułów na temat szeroko rozumianej dziedziny tworzenia stron www. Często jednak pomija się kwestię informacji, jakie powinniśmy podać firmie, prosząc ją o wycenę stworzenia naszego serwisu.

Data dodania: 2011-03-31

Wyświetleń: 1967

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tworzenie stron www to temat rzeka. W internecie można znaleźć masę różnych artykułów na temat szeroko rozumianej dziedziny tworzenia stron www. Często jednak pomija się kwestię informacji, jakie powinniśmy podać firmie, prosząc ją o wycenę stworzenia naszego serwisu. A, nie ukrywając, jest to dość istotna kwestia.

Dla porównania, wyobraźmy sobie, że chcemy kupić samochód. Zastanawiamy się wtedy nad wielma kwestiami. Przygotowujemy budżet, myślimy nad marką, wyposażeniem. Podobnie jest, gdy zlecamy stworzenie strony www. Zgłaszając się do firmy programistycznej i prosząc o wycenę, musimy podać szczegóły zlecenia. Złożenie zapytania "Chcę stronę www, ile będzie kosztować?", to tak, jakbyśmy poszli do salonu lub komisu i zapytali "Ile kosztuje samochód?". Pytanie to wydaje się absurdalne. Dokładnie tak samo jest w przypadku serwisów www.

Nie trudno sobie wyobrazić, że rodzajów serwisów, portali lub zwykłych stron firmowych jest zatrzęsienie. Tak samo, jak rodzajów samochodów.
Tak więc, aby otrzymać wycenę, musimy podać takie informacje jak:
- ilość zakładek,
- formularzy (logowanie, rejestracja, komentarze, itd.),
- czy ma to być strona statyczna w HTML, czy też ma posiadac system CMS,
- czy grafika ma być prosta, czy bardziej złożona,
- jakie funkcjonalnosci ma posiadać (np. dodawanie artykułów, podstron, aktualności, galerii, rejestrację użytkowników).
Im więcej szczegółów i informacji podamy, tym dokładniej firma będzie mogła wycenić nasz projekt.

Przykładowo jeżeli napiszemy do firmy programistycznej, że chcemy stronę firmową, z 5 zakladkami i prostą grafiką, możemy otrzymać wycenę w granicach 500-600zł. W trakcie dalszych rozmów okazuje się jednak, że chcemy, aby na naszej stronie była możliwość logowania się użytkowników, ściągania plików, edytowania treści za pomocą formuarzy, nie dziwmy się, że cena znacznie wzrośnie. Dlatego tak istotne jest, by jak najdokładniej opisać nasze potrzeby i oczekiwania, by potem uniknąć nieporozumień i zaskoczenia.

Kolejną kwestią jest nasz budżet i jak najlepsze wykorzystanie go. Jeżeli sugerowana cena jest dla nas za wysoka, warto się zastanowić nad zrezygnowaniem z części funkcjonalności i dorobieniu ich w późniejszym terminie. Lepiej bowiem, mieć zrobione na start trochę mniej, ale dobrze, niż wszystko co zamierzalismy w marnej jakości. Potem może się okazać, że trzeba zlecić komuś innemu naprawę lub wręcz zaprojektowanie od początku naszej strony. Wiąże się to oczywiście ze stratą czasu i inwestowaniem kolejnych środków. W efekcie może się okazać, że chcąc oszczedzić, wydaliśmy więcej.

Tworzenie stron www jest szeroką dziedziną, w której granice cen są dość płynne. Dlatego, jeśli zdecydowaliśmy się na stworzenie własnej strony, przemyślmy dokładnie, czego nam potrzeba, jak nasz serwis ma działać i czy jesteśmy w stanie zrezygnować na początku z części funkcjonalności, dla dobra siebie i profesjonalnie wykonanego serwisu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena