Obiekty modułowe - Kontenery - w Polsce generalnie możemy podzielić na dwie grupy: obiekty modułowe mieszkalne czyli prefabrykowane domy oraz obiekty modułowe komercyjne służące do działalności handlowej, usługowej, a zwłaszcza gastronomicznej. Pomiędzy nimi istnieje ogromna przepaść jeśli chodzi o kwestie konstrukcyjne jak i popularność. Artykuł tez poświęcony jest tym drugim.
Budownictwo modułowe – tzw. nowe budownictwo, posiada mnóstwo zalet. Bardzo często inwestorzy wybierają tę technologię ze względu na znacznie niższe koszty w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.
Zatem najistotniejszą zaletą budownictwa modułowego jest koszt, oczywiście niższy niż przy tradycyjnym budownictwie. Kolejną zaletą budownictwa modułowego to łatwość wykonywania modernizacji lub rozbudowy istniejącego obiektu. Krótszy czas inwestycji – to kolejna zaleta kontenerów – moduły są budowane w fabryce, na miejsce są dostarczane już gotowe – wystarczy szybki montaż oraz drobne prace wykończeniowe. Należy wspomnieć iż kontenery są trwałe, ponieważ materiały w nich użyte dają gwarancję, iż obiekt zachowuje właściwości porównywalną z budownictwem tradycyjnym.
Kontenery – nie uszkadzają podłoża gruntowego, nie wpływają negatywnie na otaczający ekosystem, a co z tym idzie – są przyjazne środowisku.
Kontenery mogą być z powodzeniem stosowane jako apteki, sklepy lub zabudowa obiektów orlik
Tego typu budynek nie musi być również mały. Wśród obiektów modułowych istnieją budynki kilkupiętrowe. Co ważne, nawet tak duże obiekty – można przenosić z miejsca na miejsce. Ma to niebagatelne znaczenie dla ludzi zmieniających miejsce zamieszkania w związku z pracą lub miejsce prowadzenia biznesu.
Typowe wymiary modułów to ok. 2,5m x 6,0m. Kontenery, mogą być dodatkowo wyposażone w urządzenia podnoszące standard, takie jak klimatyzacja lub elementy dekoracyjne.