Okna aluminiowe - zbudowane mogą być z dwóch różnych rodzai profili aluminiowych:

Data dodania: 2007-01-10

Wyświetleń: 9964

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

- Profil zimny
Wykonany w całości z aluminium, dlatego ma niską izolacyjność cieplną. Zwykle wykonuje się z nich okna do biurowców, konstrukcje fasad, wiat lub budek telefonicznych ale w naszym klimacie raczej nie znajdują zastosowania. Z reguły zbudowane są z jednej komory (stąd nazwa jednokomorowe), co ma negatywny wpływ na izolacyjność cieplną. Zaletą takich okien jest wygoda podczas mycia - szyby myje się tylko z dwóch stron – nie trzeba rozkręcać okien.

- Profil ciepły
Z powodzeniem można zastosować w domu. Mają one bardziej złożoną konstrukcję - każdy składa się z dwóch kształtowników aluminiowych połączonych wkładką termiczną z tworzywa sztucznego. Tworzy ona barierę cieplną, dzięki której profile mają lepszą izolacyjność termiczną, ale nie tak dobrą jak profile drewniane czy z tworzywa. Profile ciepłe z aluminium zbudowane są najczęściej z 2 lub 3 komór. Każda dodatkowa komora poprawia właściwości cieplne profilu.
Okna aluminiowe są najczęściej jednoramowe, rzadziej – zespolone.

Okna aluminiowe mogą być w kształcie: prostokąta, kwadratu, koła bądź łuku (możliwe do wykonania wymiary okien zawierają się w granicach: szerokość 30-500 cm, wysokość 40-600 cm). Większość firm wykonuje okna aluminiowe tylko na indywidualne zamówienie. Są one dość drogie, ale ze względu na estetykę, dużą wytrzymałość i trwałość często stosowane w reprezentacyjnych budynkach użyteczności publicznej, rzadki w domach prywatnych.
Od wykończenia profili zależy wygląd i trwałość okien aluminiowych, mogą one być wykończone na 2 sposoby:

- anodowane
tak wykończone są trwałe, odporne na korozję, zmiany temperatury oraz warunki atmosferyczne; najczęściej mają złoty, brązowy lub ciemnobrązowy kolor lub barwę naturalnego aluminium;

- lakierowane (malowane)
proszkowo lakierami poliestrowymi – dzięki temu są bardziej odporne na korozję i przypadkowe zarysowanie niż anodowane; typowy kolor lakieru to biały i brązowy, inne barwy dobiera się z palety kolorów i zwykle trzeba za nie dopłaci. Możliwe jest także wykonanie profili dwukolorowych - w innym kolorze na zewnątrz, innym wewnątrz. Powierzchnia profili może być błyszcząca, matowa lub metalizowana albo przypominać odcień i rysunek drewna.

Wadą okien aluminiowych jest to że zniszczonych okien nie da się odnowić podobnie jak okien z tworzywa. Powierzchnię ram takich okien łatwo jest zarysować; ramy i skrzydła aluminiowe z uszkodzoną powłoką korodują w kontakcie z wapnem i zaprawą cementową. W miejscach, w których stykają się z innymi metalami, zwłaszcza z miedzią, mosiądzem lub stalą, mogą ulegać tak zwanej korozji kontaktowej. Nie powinno się więc zakładać pod takimi oknami parapetów stalowych. Jeżeli okucia zamontowane są w tak zwanych komorach mokrych, mogą ulegać korozji. Aluminium ma duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, co może powodować odkształcenia ram okna, jeżeli źle się je zamontuje. Trudno jest też uzyskać korzystny współczynnik przenikania ciepła ram skrzydeł i ościeżnic z aluminium. Aluminium jest materiałem zimnym i nieprzyjemnym w dotyku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena