Wszyscy chcielibyśmy aby nasze dywany, wykładziny i komplety wypoczynkowe zawsze były jak nowe. Niestety z biegiem czasu wszystko staje się brudne i szare. Zwykłe metody prania zawodzą? Nie znaczy to wcale,  że od razu musimy sięgać do kieszeni i kupować nowe. Wypróbuj profesjonalnego sposobu odnowienia dywanów i tapicerki.

Data dodania: 2010-02-18

Wyświetleń: 6230

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dywany, wykładziny dywanowe, komplety wypoczynkowe i nie tylko, służą nam w naszych domach przez wiele lat. Dlatego musimy dbać o ich czystość. Podczas wieloletniego użytkowania okazuję się że nie wystarczy tylko odkurzyć czy pozamiatać. Po pewnym czasie nasze rzeczy są już tak brudne, że należy je wyprać. Tylko jak to zrobić, jest tyle różnych metod i środków czystości że nie wiadomo z którego skorzystać?

Jedną z bardzo dobrych i skutecznych metod walki z brudem, jest czyszczenie ekstrakcyjne. Nadaje się do wszystkich rodzajów wykładzin dywanowych, dywanów, mebli tapicerowanych i tapicerki samochodowej. Przy pomocy odpowiedniego urządzenia, czyszczoną powierzchnię spryskujemy odpowiednim detergentem, a następnie odsysamy go wraz z brudem.

Należy wykonać czynności:

 - Odkurzyć dokładnie czyszczoną powierzchnię

 - Usunąć miejscowe plamy, gumę do żucia, atrament itp.

 - Spryskać wykładzinę preparatem

 - Odczekać od kilku do kilkunastu minut

 - Płukać ekstrakcyjnie

 - Wysuszyć

Czyszczenie dywanów, wykładzin przeprowadza się urządzeniem ekstrakcyjnym (spryskująco-odsysającym). W zależności od czyszczonej powierzchni stosuje się inne dysze (końcówki). Do wykładzin i dywanów stosuje się dysze ręczne o szerokości dochodzącej do 30 cm, lub specjalne głowice czyszczące wyposażone w wirującą szczotkę. Do tapicerek stosuje się mniejszą dyszę. Urządzenia występują w bardzo wielu rozmiarach i typach. Można je podzielić na przenośne, zasilane elektrycznie, oraz stacjonarne, które są zasilane własnym silnikiem spalinowym. Niezależnie od rodzaju i rozmiaru urządzenia, oraz od czyszczonej powierzchni, obowiązują zawsze te same zasady czyszczenia. Najpierw pryskamy potem odsysamy razem z brudem. Tego typu urządzenia to spory wydatek, możesz jednak skorzystać z usług  fachowców w Twoim mieście. Starannie wykonane czyszczenie tą metodą bardzo dobrze usuwa silne zabrudzenia: olejami, tłuszczami, lakierami, farbami, woskami, sadzą oraz krwią.

W zależności od rodzaju włókna i stopnia zabrudzenia należy dobrać odpowiedni środek do ekstrakcji oraz jego ilość. Ogólna zasada przy doborze jest taka, że im odczyn pH jest wyższy, tym skuteczniej rozpuszcza się brud. Jednak trzeba pamiętać że niektóre z włókien są wrażliwe na odczyn zasadowy (alkaliczny) dla którego pH jest wyższe od 10 np. wełna.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena