Nasze ubrania wykonane są z różnych materiałów i z każdym z nich trzeba obchodzić się nieco inaczej. Należy to wziąć pod uwagę zarówno podczas prania, jak i suszenia oraz prasowania poszczególnych elementów garderoby. Jeśli wszystkie je wrzucimy do przysłowiowego jednego worka, bardzo szybko ulegną zniszczeniu i zamiast do naszej szafy trafią do kosza na śmieci. 

Data dodania: 2021-08-30

Wyświetleń: 430

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W jaki sposób pielęgnować delikatne tkaniny?

Szczególnego traktowania wymagają w szczególności delikatne tkaniny naturalne, takie jak jedwab, wiskoza, aksamit oraz wełna. Podczas ich pielęgnacji koniecznie zapoznaj się z metką, z której dowiesz się, czy konkretne ubranie należy prać w pralce, ręcznie czy w pralni chemicznej, jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura prania i prasowania oraz czy materiał można wybielać oraz chlorować. 

Istnieje także kilka ogólnych zasad, którymi warto się kierować, aby nieodwracalnie nie uszkodzić włókien delikatnych tkanin. Poniżej znajdziesz garść naszych podpowiedzi. 

Wskazówki dotyczące prania 

Ubrania wykonane z materiałów naturalnych najbezpieczniej jest prać ręcznie, w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu lub… szamponu do włosów o naturalnym składzie. Jedwabiu ani wiskozy nie próbuj wcześniej namaczać, ponieważ może to skutkować pojawieniem się odbarwień. Z kolei podczas prania wełny pamiętaj o dodaniu środka zmiękczającego, dzięki czemu po wyjęciu z bębna będzie ona sprężysta i miła w dotyku. Jeśli zależy Ci na zachowaniu intensywnego koloru tkaniny, zmieszaj wodę z kilkoma kroplami octu, który skutecznie utrwali barwnik. Następnie wypłucz ubranie i przejdź do suszenia. 

Jeśli nie odradza tego producent, możesz również zaryzykować i wyprać delikatne ubrania w pralce. Jednak nawet wówczas musisz trzymać się kilku wytycznych. Po pierwsze,  ustaw program dedykowany konkretnemu rodzajowi tkaniny bądź tryb prania ręcznego. Przed włożeniem ubrań do bębna wywróć je na lewą stronę, a bieliznę najlepiej dodatkowo umieść w specjalnej siatce lub poszewce na poduszkę. Nigdy nie przekraczaj zalecanej temperatury prania, ponieważ pod wpływem gorącej wody delikatne tkaniny się niszczą. 

Ogólna zasada jest prosta – im rzadziej pierzesz ubrania, tym dłużej Ci posłużą. Jeśli więc nie są mocno zabrudzone lub tylko nieładnie pachną, możesz spróbować je najpierw przewietrzyć lub odświeżyć przy pomocy pary wodnej, na co pozwala większość nowoczesnych pralek. 

Jak suszyć delikatną odzież? 

Po praniu ręcznym lub wyjęciu z bębna tkanin naturalnych nie należy wyciskać ani tym bardziej wykręcać, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem się rozciągną. Latem najlepiej pozwól im swobodnie ociekać wodą na balkonie, natomiast w okresie jesienno-zimowym możesz pozbyć się z ubrań nadmiaru wilgoci, owijając je ręcznikiem i delikatnie go dociskając. Sam proces suszenia powinien odbywać się na płasko, z dala od źródeł ciepła. 

Lubisz ułatwiać sobie życie? Skorzystaj z pralko-suszarki. W przypadku delikatnych tkanin najlepiej egzamin zda pralko-suszarka z pompą ciepła, która jednocześnie zadba o Twój portfel i garderobę. W jaki sposób? Na przykład wszystkie modele marki Electrolux z linii PerfectCare dostosowują parametry i długość cyklu do rodzaju wsadu, dzięki czemu ubrania nie odkształcają się ani nie odbarwiają. Pranie i suszenie trwa dokładnie tyle, aby było skuteczne, ale nie uszkodziło delikatnych włókien. Korzystając z tego proekologicznego rozwiązania, przedłużasz żywotność swojej odzieży, a jednocześnie oszczędzasz wodę i prąd. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena