Każdy z nas zna chyba jakiegoś “syna kolegi”, który szybko i za drobną opłatą potrafi szybko stworzyć stronę internetową. Z drugiej strony często słyszymy o tym, że zaprojektowanie serwisu albo portalu kosztowało kogoś z naszych znajomych równowartość nowego samochodu. Takie kwoty płaci się czasem za dedykowane oprogramowanie. Kiedy warto?
Z serwisami internetowymi jest dokładnie tak jak ze środkami komunikacji - żeby podjechać jeden przystanek nie musimy kupować tira. Ale jeśli planujemy wyprawę w dzikie tereny to czasem wystarczy rower, czasem potrzeba jeepa, ale wrotki raczej na pewno się nie sprawdzą.
Jeżeli potrzebujemy prywatnej strony- wizytówki możemy skorzystać z któregoś systemów blogowych (np Wordpress) lub kreatorów stron i samo stworzenie witryny zajmie nawet … 1 dzień - często takie rozwiązania umożlwiają nam nawet umieszczenie strony pod własnym adresem.
W przypadku strony firmowej taki gotowiec będzie wyglądał nieprofesjonalnie. Tu powinniśmy wykorzystać przygotowany indywidualnie projekt graficzny. Jeżeli nie mamy specjalnych wymagań - i do przedstawienia naszej działalności wystarczy zwykła witryna z kilkoma zakładkami, ewentualnie newsami i formularzem kontaktowym - do “postawienia strony” można użyć któregoś z gotowych systemów CMS, co pozwoli nam znacznie obniżyć cenę stworzenia serwisu.
Jednak już w przypadku gdy będziemy chcieli nieco zmodyfikować działanie któregoś z popularnych systemów, może się okazać, że warto skorzystać z rozwiązań szytych na miarę. Tworzenie stron internetowych od podstaw nie zawsze wymaga wielomiesięcznej pracy, a może okazać się o wiele szybsze niż “kombinowanie” jak zamienić system, który jest odpowiednikiem malucha w konkretny model batmobila. W praktyce często dzieje się tak, że za przygotowaną "od zera" stronę www płacimy dwa albo półtora razy tyle co za malucha, a naprawdę dostaniemy batmobil.
Jeżeli jednak marzymy o stworzeniu naprawdę innowacyjnej witryny przez którą chcemy świadczyć jakąś niekonwencjonalną usługę internetową to najcześciej nie mamy wyboru i musimy postawić na dedykowane oprogramowanie. Podobnie jest z portalami z prawdziwego zdarzenia, które oprócz dużej ilości informacji zawierają także różne niestandardowe funkcjonalności (na przykład wymianę prywatnych wiadomości między użytkownikami). Tutaj próby dopasowania gotowych rozwiązań i tak w praktyce kończą się przygotowywaniem wszystkiego od początku.
Tak naprawdę nie jest to szczególnie istotne czy decydujemy się na “gotowca” czy na “dedyka” - ważne, żeby to co wybierzemy działało poprawnie i zgodnie z naszymi potrzebami. Bo strony internetowe, które nie działają,a przez to odstraszają klientów, to żadne oszczędność, a czysta strata.
W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym rosnąca świadomość ekologiczna stawia przed projektantami stron internetowych wyzwanie adaptacji praktyk, które nie tylko spełnią oczekiwania użytkowników, ale także będą zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ekologiczne projektowanie stron to podejście oparte na redukcji śladu ekologicznego stron internetowych poprzez zastosowanie różnych strategii i technik, które zmniejszają zużycie zasobów i energii.