Stworzenie własnej strony internetowej nie wydaje się trudne i faktycznie można sobie z tym samodzielnie poradzić, ale pod jednym warunkiem: trzeba naprawdę dużo czasu. Jeśli ktoś obieca Ci gotową stronę w dwie godziny, to zapisz tę historię i odłóż na półkę obok książek z innymi bajkami.

Data dodania: 2022-03-30

Wyświetleń: 531

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Własna strona internetowa - od czego zacząć

Od czego zacząć? Od pomysłu i szkicu

Zabrzmi to być może dość banalnie, ale waga tego nieodkrywczego twierdzenia jest naprawdę znaczna: zacząć należy od pomysłu. To nie jest takie oczywiste, jeśli wziąć pod uwagę, że pomysł na stronę internetową to coś więcej, niż określenie jej tematu. Trzeba mieć również pomysł na rozplanowanie treści i funkcji, dlatego warto pomysł od razu szkicować, żeby było wiadomo, które elementy projektu staną się później z pewnością problematyczne. Pomysł powinien też skonkretyzować rolę odbiorcy, czyli trzeba zastanowić się, czego w ogóle chcesz od kogoś, kto na Twoją stronę trafi. W szkicu będzie to miało formę ścieżki, którą internauta na stronie przejdzie, zanim, na przykład, zostawi swój e-mail, dokona zakupu, zamówi jakiś produkt albo skontaktuje się z Tobą.

Co dalej? Wybór technologii

O ile pomysł to faza prac koncepcyjnych, gdzie błędy, jeśli się pojawią, są nie do wychwycenia, bo papier przyjmie wszystko, więc na papierze zawsze wszystko działa, tak przy wyborze technologii zaczynają się konkretne problemy. Trzeba przede wszystkim znać możliwości. Firmy, które oferują tworzenie stron internetowych Wrocław, zazwyczaj korzystają z jednego z najpopularniejszych CMS-ów albo oferują własny system zarządzania treścią. W wielu przypadkach dostępne rozwiązania jednak nie będą wystarczające i wówczas są dwie możliwości: albo wykorzystuje się gotowe, bądź pisze własne dodatki i moduły do CMS-ów, albo modyfikuje się pomysł i projekt. Faza projektu technologicznego jest też tym trudniejsza, że choć kolejne funkcje można dodawać niemal w nieskończoność, to w którymś momencie będzie to oznaczało konieczność dzierżawy jeszcze większego serwera, a ten problem może być bardzo kosztowny.

Wykonanie strony internetowej

Teraz zrobimy coś, co ekstremalnie zniekształci obraz sytuacji, a mianowicie zamkniemy procedurę wykonania strony internetowej w kilku zdaniach. Rzeczywiście bowiem na gruncie podstawowym oznacza to instalację CMS-a, wgrania szablonu graficznego albo motywu, modyfikację drobnych funkcji, rozbudowanie możliwości modułami i wypełnienie wstępną treścią. A w praktyce na każdym z tych etapów jest tak wiele problematycznych zadań i tak wiele modyfikacji trzeba wprowadzać w locie, że naprawdę zajmuje to co najmniej kilkadziesiąt godzin. Na tym etapie personalizuje się stronę internetową, buduje się własną strukturę stron w obrębie witryny, implementuje tam mapy, protokoły telefoniczne czy formularze kontaktowe, uruchamia filtry antyspamowe i zabezpieczenia przed DDoS oraz wszystkie funkcje, które zostały przewidziane w projekcie.

Testy i uruchomienie

Na kolejnym etapie serwis można odpalić i przetestować jego działanie. To, ile potrwają testy, zależy od poziomu złożoności całego projektu, a dopiero po ich zakończeniu mówi się o uruchomieniu strony, czyli przeniesieniu jej pod właściwy adres czy otwarciu dostępu z zewnątrz. I teraz ktoś może wysunąć zarzut, że przecież mieliśmy pisać o tym, od czego zaczyna się budowę własnej strony internetowej, a tymczasem dobrnęliśmy do jej uruchomienia, nie wspominając na przykład o zakupie i zaparkowaniu domeny na DNS-ach hostingu, nie mówiliśmy o konieczności napisania polityki prywatności i regulaminu, które powinny znajdować się na wielu stronach i tak dalej. No właśnie…

Budowa własnej strony internetowej praktycznie nigdy się nie kończy i chwila, w której od strony technicznej wszystko jest gotowe, też nie jest jeszcze pełnym sukcesem. Od tej pory zaczyna się intensywne analizowanie ruchu i zachowań użytkowników, gdzieś tam w tle toczą się procesy optymalizacyjne, dodawanie nowych treści lub zdjęć – ten proces toczy się cały czas i tak naprawdę nie ma jednego momentu, w którym można powiedzieć, że teraz strona jest już gotowa. Takie wrażenie można odnieść, kiedy firma odpowiedzialna za tworzenie stron internetowych Wrocław wysyła fakturę za swoją pracę, ale tak naprawdę funkcjonująca strona internetowa to dopiero pierwszy krok w świat internetu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena