W pierwszej kolejności niezależne czy staramy się o duplikat, o wznowienie prawa jazdy, jego zamianę z polskiego na angielskie, należy zacząć od złożenia wniosku o tymczasowe prawo jazdy, tzw provisional licence. Formularz na samochód osobowy posiada oznaczenie D1 i dostępny jest na pocztach, w biurach DVLA (Driver and Vehicle Licensing) lub w biurach lokalnych. W Anglii kurs można zacząć w wieku 17 lat (auta osobowe), ale sam wniosek można złożyć już na 3 miesiące przed ich ukończeniem (tyle maksymalnie czeka się na wydanie tymczasowego prawa jazdy).
Polacy z racji przynależności do UE, mogą jeździć po Anglii z polskim prawem jazdy, dopóki jest ono ważne. Jedynie rezydenci Anglii są zmuszeni do wyrobienia nowego prawa jazdy w okresie do 3 lat od rezydentury.
Coraz więcej szkół oferuje swoim klientom materiały do nauki w domu, w postaci płyt CD czy książek, teraz również przetłumaczonych na język polski przez polskich instruktorów prawa jazdy na Wyspach. Ceny za naukę jazdy z instruktorem są różne, ale najczęściej wahają się od 16 do 22 funtów za godzinę.
Szkoły prawa jazdy oferują bardzo szeroką ofertę wykonywanych usług:
• driving simultator
• parking lessons
• risk awareness - jazda w nocy i trudnych warunkach jazdy
• pass plus - lekcje jazdy dla świeżych posiadaczy DL, którzy ciągle jednak czuja się niepewnie na drodze.
Jeżeli chodzi o przebieg egzaminu to jest on podobny do tego w Polsce, składa się bowiem z dwóch części, teoretycznej (hazard perception test) oraz praktycznej (practical test).
Aby zaliczyć egzamin teoretyczny, należy poprawnie odpowiedzieć na 30 z 35 pytań. Na egzamin
musimy zapisać się przynajmniej trzy dni wcześniej. I tu już tak samo w Polsce: parkowanie tyłem jazda tyłem po luku, itp. Za egzamin na prawo jazdy trzeba zapłacić około 25 funtów, w zależności od szkoły. Wszystkim polskim kierowcom zostaje tylko przyzwyczajenie się do lewostronnego kierunku jazdy i w drogę!