Co to jest termostat i w jakim celu go wykorzystujemy? Gdzie najczęsciej stosuje się termostaty? Ich parametry oraz wytrzymałość. Artykuł opisuje sposoby i miejsca wykorzystania tych urządzeń.

Data dodania: 2011-02-15

Wyświetleń: 1957

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Termostaty są urządzeniami, które służą do regulowania i utrzymywania określonej temperatury. Zastosowanie termostatów jest dość szerokie. Są urządzenia, które wykorzystuje się w łaźniach wodnych, łaźniach powietrznych. Może być także wykorzystany jako układ odpowiadający za sterowanie pracą chłodziarek (zamrażarek, lodówek). Ale termostaty mogą być także wykorzystane jako element ogrzewania podłogowego.

Są to najczęściej programowane urządzenia wyposażone w czujniki temperatury. Są one kompatybilne z matami oraz przewodami grzejnymi – pozostałymi elementami ogrzewania podłogowego.

W zależności od modelu konkretnego termostatu, istnieją takie urządzenia, które pozwalają na ustalenie tygodniowego programu ogrzewania i wybranie kilku dowolnych temperatur podłogi na każdy dzień tygodnia. Zwykle można regulować temperaturę co 0,5 stopnia Celsjusza.

Warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe może zostać również wykorzystane jako system przeciwoblodzeniowy, zapobiegający gromadzeniu się śniegu i tworzeniu się „szklanki” na podjazdach, ścieżkach, chodnikach, schodach zewnętrznych. Również i w tym przypadku wykorzystywane są termostaty. Zwykle są to urządzenia, które charakteryzują się szerokim zakresem temperatur: od -10 stopni, do nawet 50 stopni Celsjusza. Niektóre termostaty wyposażone są dodatkowo w czujniki wilgoci, dzięki czemu możliwe jest wyłączenie ogrzewania, gdy na dworze panuje ujemna temperatura, ale nie ma opadów śniegu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena