Wiele zmieniło się w branży okablowania, odkąd Thomas Eddison stworzył pierwszy system dystrybucji prądu. Nowoczesne kable elektryczne występują w różnych rozmiarach, wykonywane są z rozmaitych materiałów. Spotykamy różne ich typy a każdy z nich jest odpowiednio dostosowany do swych zastosowań. 

Data dodania: 2011-02-13

Wyświetleń: 4344

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kable składają się z trzech głównych części: przewodu, izolacji oraz powłoki. Sposób wykonania poszczególnych kabli jest zróżnicowany i zależy od aplikacji. Konstrukcja i zastosowane materiały są określone przez trzy główne czynniki:

 - napięcie robocze określa grubość izolacji:

- obciążalność określa wielkość przekroju przewodów

- warunki środowiskowe takie jak temperatura, woda, substancje chemiczne, ekspozycja na światło słoneczne, warunki mechaniczne, itp. określają rodzaj zewnętrznej powłoki kabla. 

kable elektryczne

Kable kładzione bezpośrednio w ziemi lub stosowane do instalacji odsłoniętych mogą również zawierać metalowy pancerz w postaci drutów spiralnie zwiniętych wokół kabla lub owiniętą wokół niego taśmę falistą. Pancerz może być wykonany ze stali lub aluminium, i mimo że podłączony do uziemienia, nie jest przeznaczony do przenoszenia prądu podczas normalnej pracy. W kablach stosuje się zwykle linki miedziane lub przewody aluminiowe, chociaż do małych kabli można także wykorzystywać drut. Kabel może zawierać nieizolowane przewody wykorzystywane do tworzenia obwodu neutralnego lub do uziemiania połączenia. 

Całość może być zmontowana płasko lub  w formie okrągłej. Można też dodać do montażu nieprzewodzące nici, których zadaniem będzie utrzymywanie kształtu całości. Kable do specjalnych zastosowań, np. do instalacji pionowych mogą zawierać dodatkowe elementy, jak choćby stal czy specjalne struktury wspierające. 

Licencja: Creative Commons