Na samym początku warto zaznaczyć dość znaczącą różnicę między doradcą inwestycyjnym a finansowym ponieważ bardzo często można się pomylić i idąc na spotkanie z doradcą finansowym oczekiwać usług jakie mogą świadczyć tylko doradcy inwestycyjni. Żeby zostać doradcą finansowym wystarczy zatrudnić się w firmie świadczącej tego typu usługi, przejść odpowiednie szkolenie i zacząć sprzedawać instrumenty finansowe tych instytucji z którymi współpracuje nasz pracodawca. Natomiast żeby można było zostać doradcą inwestycyjnym należy zdać egzamin, do 2005 roku licencję zdobyło zaledwie 200 osób.
Idąc do doradcy finansowego w sprawie wyboru lokaty czy funduszu inwestycyjnego musimy pamiętać o tym, że poleci on nam instytucje finansową która zapłaci mu prowizję za fakt, że przyciągnął nowego klienta. Można więc uznać to za sprzedaż produktów finansowych a nie doradztwo z jakim możemy się spotkać np. w kancelariach prawniczych gdzie płacimy za usługę jaką jest konsultacja ze specjalistą.
Możemy zauważyć również zmiany w polityce banku w stosunku do doradztw finansowych. Kiedy był boom na kredyty banki zawdzięczały bardzo dużo współpracującym z nimi doradcą gdyż przyciągali oni klientów kiedy natomiast popyt na kredyty spadł bank znacznie obniżyły prowizje dla doradców i na dodatek w niektórych ofertach kredytowych mogliśmy zauważyć wzmianki dodatkowej kilku procentowej prowizji do kredytów hipotecznych udzielnych przy pośrednictwie firm doradztwa finansowego.
Wśród różnych zalet firm świadczących usługi doradztwa finansowego możemy na pewno zaliczyć fakt posiadania ofert z kilku instytucji w jednym miejscu co daje nam możliwość porównania tych ofert będąc w jednym miejscu. Trzeba pamiętać, że jeśli już skorzystamy z usług takich firm to możemy potkać się z magicznym zdaniem, że ich usługi są bezpłatne a w ramach uznania za ich rzetelną pracę poproszą od nas kilka numerów telefonów do osób którym mogą polecić ich usługi.