Ciekawostką może być fakt, że w pojedynkach o Superpuchar Polski nie przeprowadza się dogrywki. W przypadku remisu po upływie regulaminowego czasu gry od razu zarządzane są rzuty karne. Pierwszy mecz o Superpuchar Polski miał odbyć się w 1980 roku pomiędzy ówczesnym mistrzem kraju-Szombierkami Bytom, a Legią Warszawa, która zdobyła Puchar Polski, jednak z niewyjaśnionych przyczyn nie doszedł do skutku (prawdopodobnie związek doszedł do wniosku, że mecz ten nie był zbyt atrakcyjny ze względu na niespodziewanego mistrza kraju).
Pierwszy oficjalny mecz o Superpuchar Polski odbył się więc dopiero w 1983 roku, a niespodziewany zdobywca Pucharu Polski-Lechia Gdańsk (grała wówczas w III lidze) pokonała na własnym stadionie mistrza kraju z tego roku-Lecha Poznań 1-0.
Dopiero jednak w 1987 roku, na wniosek nieodżałowanego Kazimierza Górskiego postanowiono rozgrywać mecze o to trofeum co rok na tydzień przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych. Zasada ta obowiązywała przez kilka następnych lat, a odstępstwem od niej był rok 1993, kiedy to po aferze i ostatniej tzw. „kolejce cudów” tytuł mistrzowski odebrano warszawskiej Legii.
Również w roku 2002 nie udało się rozegrać bardzo ciekawie zapowiadającego się meczu o Superpuchar Polski pomiędzy Legią Warszawa (mistrz Polski), a Wisłą Kraków (zdobywca Pucharu Polski). Termin meczu, który miał się odbyć w Suwałkach przekładano kilka razy, aż w końcu ostatecznie odwołano spotkanie.
W 2003 PZPN w ogóle nie podjął się organizacji meczu o Superpuchar Polski.
W 2004 roku doszło do niecodziennej sytuacji. Władze ówczesnego posiadacza Pucharu Polski Lecha Poznań zaproponowały aby mecz o Superpuchar Polski z Wisłą Kraków (mistrz kraju) połączyć ze spotkaniem ligowym. Związek wydał na to zgodę i po 90 minutach spotkania na tablicy wyników był wynik 2-2. Rozegrano więc serię rzutów karnych, które lepiej wykonywali poznaniacy i wygrali 4-1 zdobywając Superpuchar Polski.
W 2005 po raz kolejny nie przeprowadzono meczu o to trofeum.
Od 2006 roku, po reformie tych rozgrywek, organizatorem meczu o Superpuchar Polski została spółka Ekstraklasa S.A. W koncepcjach organizacyjnych powrócono do systemu z 1987 roku i pomysłu Kazimierza Górskiego, by ta impreza stała się cyklicznym, corocznym świętem piłki nożnej rozgrywanym na tydzień przed rozpoczęciem zmagań ligowych.
W 2007 roku doszło jednak do skandalu, ponieważ Dyskobolia Grodzisk Wlkp., zdobywca PP odmówiła gry w tym spotkaniu (miała się zmierzyć z mistrzem Polski-Zagłębiem Lubin). Ekstraklasa S.A. zaproponowała udział w tym meczu finaliście PP Koronie Kielce, jednak i ten zespół nie miał ochoty na grę w dodatkowym meczu. Ostatecznie naprzeciw Zagłębia Lubin stanęła ekipa GKS-u Bełchatów (finalista Pucharu Ekstraklasy 2007), a mecz zakończył się zwycięstwem Zagłębia Lubin 1-0.
W ostatnim meczu o Superpuchar Polski, który odbył się na stadionie im. Kazimierza Górskiego w Płocku mistrz kraju z 2010 roku Lech Poznań przegrał ze zdobywcą Pucharu Polski Jagiellonią Białystok 1-0.