Znalazłaś pracę. Firma nie chce jednak zatrudnić cię na etacie. Proponuje, byś pracowała dla niej, ale na własny rachunek. Dowiedz się, jakie są różnice.

Data dodania: 2010-12-01

Wyświetleń: 1965

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co stracisz, co zyskasz...
Zakładając własną firmę tracisz przywileje pracownicze.
Mowa np. o przywilejach socjalnych, płatnym urlopie, okresie wypowiedzenia.
Z drugiej strony zyskujesz. Możesz bowiem świadczyć usługi wielu zleceniodawcom. Sama ustalasz, jak i kiedy chcesz pracować. Sama też organizujesz sobie pracę. Przy tej formie zarobkowania liczy się bowiem efekt, a nie czas, który na to poświęcasz. 
Praca na swoim oznacza tez oczywiście wyższe zarobki- ze względu na niższe podatki oraz składki ZUS. Zyskasz także możliwość odliczenia od dochodu rzeczywistych kosztów uzyskania przychodu. Np. paliwa, rozmów telefonicznych, zakupu komputera. 

Zadbaj o umowę. 
Zrób to zwłasza wtedy, gdy będziesz miała tylko jednego zleceniodawcę. 
Najczęściej w tym przypadku zawierana jest umowa o współpracy (świadczenie usług).
Powinna być tak sformułowana, by nie było wątpliwości, że warunki wykonywania umowy różnią się od umowy o pracę.
Warto także zadbać o zapis gwarantujący możliwość samodzielnej, niekontrolowanej przez pracodawcę organizacji pracy. Chodzi tu zwłaszcza o wybór godzin jej rozpoczynania i kończenia oraz miejsce świadczenia pracy.
Pamiętaj- jeżeli nie chcesz nagle zostać bez zlecenia i wynagrodzenia, staraj się ustalić w umowie okres wypowiedzenia. Można także zagwarantować sobie w ten sposób płatny urlop. 

Jakie opodatkowanie?
Musisz wybrać jego sposób.
Możesz rozliczać się na zasadach ogólnych. Płacisz wówczas podatek według skali podatkowej 18 lub 32 proc. Odliczasz koszty prowadzenia firmy i zachowujesz możliwość korzystania ze wszystkich ulg. Jeśli więc np. twój roczny dochód nie przekracza 85 528 zł, zapłacisz tylko 18 proc.
Jeśli więcej, warto pomyśleć o podatku liniowym. Płacisz wówczas bez względu na dochód 19 proc. Nie możesz jednak korzystać z ulg. 
Możesz też opłacać podatek ryczałtem lub wybrać tzw. kartę podatkową.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena