Witam z własnego doświadczenia wiem, że dla ludzi po raz pierwszy mających do czynienia z wyborem i kupnem ogrzewania problematycznym może być szereg nie zrozumiałych skrótów i wyrażeń branżowych. Dlatego zapraszam do zapoznania się z artykułami, w których będę się Państwu starał przybliżyć zagadnienia związane z tym tematem

Data dodania: 2010-11-09

Wyświetleń: 1622

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kotły typu "PID" wyposażono w nowoczesny regulator mikroprocesorowy sterujący mocą kotła. Sterowanie to polega na utrzymywaniu stałej temperatury kotła i spalin wylotu.

Algorytm PID oparty na regule proporcjonalno–całkująco-różniczkującej (proportional–integraf-derivative), utrzymuje zadaną wartości na określonym poziomie, używany jest do utrzymania dokładnego poziomu temperatury. Sterownik bazujący na PID w przeciwieństwie do sterownika dwustanowego zmienia czas postoju pomiędzy kolejnymi podaniami paliwa oraz ilość obrotów wentylatora nadmuchowego bez zatrzymywania pracy podajnika i dmuchawy. Wymusza to utrzymywanie zadanej temperatury wody zasilającej układ odbioru ciepła. Używając kotła wyposażonego w taki sterownik zazwyczaj określamy dwa parametry: czas podawania paliwa i żądaną temperaturę wody. Algorytm ten wykorzystując dane dotyczące występujących zależności „czasu podawania-czasu postoju-wielkość nadmuchu”, wybiera dla określonych paliw stałych odpowiednie ustawienia i pracuje według danego algorytmu.

Nowoczesne układy PID korygują zaistniałe odchylenia, a w przypadku znacznego odstępstwa od jednego wzorca przechodzą do innego, szukając optimum. Stosując typy kotłów z takim sterownikiem i z czujnikiem wylotu spalin oszczędzamy do 13% opału. Temperatura wody wyjściowej jest bardzo stabilna, co wpływa na dłuższą żywotność wymiennika. Kontrola temperatury spalin na wylocie z kotła powoduje niższą emisję pyłów i gazów szkodliwych dla środowiska. Dodatkowo energia cieplna spalin jest wykorzystywana do ogrzewania a nie marnowana poprzez wypuszczanie do atmosfery.

Paliwem podstawowym dla kotłów typu "PID" jest węgiel kamienny sortyment: kostka I/II, orzech I/II, groszek II/II oraz miał I/II. Jednak w kotłach takich możemy również powodzeniem spalać paliwa zastępcze takie jak: węgiel brunatny, drewno sezonowane, brykiet z węgla kamiennego, brunatnego oraz brykiet drzewny. Pozostaje mi mieć nadzieje, że artykuł ten pomoże Państwu razie jakichkolwiek wątpliwości, co do wyboru kotła.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena