Zarówno w codziennym, szarym życiu jak i również w przestrzeni internetowej nierozerwalnym elementem towarzyszącym nam na każdym kroku jest proces znajdowania różnego rodzaju rzeczy. W życiu szukamy m.in. sensu istnienia, pracy spełniającej nasze oczekiwania bądź swojego miejsca w świecie. Analogicznie jest w Internecie.

Włączając jedynie dowolną przeglądarkę internetową już napotykamy stronę startową Google, a więc największą wyszukiwarkę plików w Internecie. Internet oferuje nam bardzo wiele możliwości szybkiego i co ważniejsze skutecznego znajdowania określonych rzeczy. Warto wspomnieć o takich serwisach jak katalogi stron, fora tematyczne bądź ogólne, wyszukiwarki. Przeanalizujmy teraz krok po kroku każdą z dostępnych opcji, aby świadomie wybrać najbardziej pasujące do nas rozwiązanie.

Katalogi stron to miejsce, jak sama nazwa wskazuje, a dokładnie zbiór wartościowych odnośników do portali internetowych. Do każdej strony umieszczony jest zachęcający opis charakteryzujący krótko sposób działania serwisu a także czego możemy oczekiwać korzystając z niego. Katalogi oprócz aspektu informacyjnego mają również charakter biznesowy, gdyż firmy pozycjonujące dodają swoje wpisy do jak największej ilości katalogów co sprawia, iż robot google napotyka bardzo wiele odnośników do ich serwisów. Czasem może być to mylące, bo strony mogą być dodawane do katalogów automatycznie i z czasem  okazuje się, iż zapisana tam strona po prostu wygasła. Przeglądając katalogi stron czytajmy uważnie, gdyż tylko tam , gdzie wpisy akceptowane są przez administratora ręcznie gwarantuje prawdziwą moc stron.

Drugim elementem ułatwiającym znajdowanie plików są fora często zwane warezowymi. Pod słowem "warez" ukryte są wszelkiego rodzaju filmy, gry, aukcje, utwory filmowe bądź muzyczne. Minusem takich stron jest fakt, iż wpisy internautów często są dodane kilka lat wcześniej i linki do plików już dawno wygasły. Nie mniej ważnym aspektem jest fakt, iż jeśli forum jest rozbudowane to mamy setki tematów i jednocześnie tysiące wpisów, które należy przejrzeć. Może być to zajęcie niezmiernie pracochłonne a czasem okazać się bezowocne.

Ostatnim pomocnym narzędziem jest zdobywająca z dnia na dzień coraz większą popularność wyszukiwarka.  Gromadzi ona linki do plików znajdujących się na serwerach hostingujących, czyli takich, na którym użytkownicy wgrywają lub pobierają pliki.  Plusem jest fakt, iż robot automatycznie oczyszcza bazę danych z odnośników nieaktywnych, więc nie ma możliwości natrafienia na link już wykasowany. Ponad to internauci mają możliwość dodawania linków, które po weryfikacji przez właściciela wyszukiwarki, zostają dodane do wyników wyszukiwań. Wyszukiwarka jest najbardziej niezawodnym rozwiązaniem skracającym czas wyszukiwanie do minimum.

Podsumowując, wyszukiwanie ręczne plików w tak ogromnych zasobach Internetu byłoby niemożliwe, dlatego zostały stworzone wszystkie te udogodnienia. Warto przeanalizować i wybrać najbardziej dopasowany sposób szukania, aby otrzymać rezultaty zbliżone do naszych oczekiwań.

Licencja: Creative Commons