Państwo prawa stawia przed społęczeństwem coraz większe wymagania. Obowiązujące już dotychczas przepisy, a także pojawiające się coraz to nowe sformułowania o tym charakterze stawiają obywatela w sytuacji, w której musi skorzystać on z pomocy specjalisty, aby skutecznie porawdzić sobie z danym problemem.

Data dodania: 2010-10-20

Wyświetleń: 1274

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Postępująca jurydyzacja we współczesnym społeczeństwie, sprawia, iż każdy obywatel musi stawać na różnych etapach swojego życia w obliczu licznych zawiłości polskiego prawa. Przepisy wkraczają w obszary życia, nieposiadające wcześniej tego rodzaju formalnych rozwiązań. Wiele kwestii związanych z szeroko rozumianym funkcjonowaniem rodziny wymagało tego rodzaju ingerencji Państwa, w związku np. z pojawieniem się alternatywnych jej wzorów. Problematyczne kwestie dotyczące sztucznego zapłodnienia, pojawiania się związków homoseksualnych i prób ich legalizacji stają się elemenem dyskursu publicznego i wymagają określenia prawnego statusu.

Praktycznie każda strefa naszego życia została obwarowana licznymi  uregulowaniami prawnymi, o których mówią m. in.:  prawo administracyjne, pracy, rodzinne, podatkowe, itp. Jak wiadomo w naszym kraju obowiązuje również prawo wspólnotowe, któremu przysługuje oczywiście nadrzędny status. Nie tylko zatem znajomość krajowych kodeksów, ale obecnie przede wszystkim umiejętność refleksyjnego konfrontowania ich z prawem UE stanowić może dla przeciętnego Kowalskiego nie lada wyczyn. Jak możemy sobie radzić w takiej sytuacji? Szukanie pomocy u specjalistów, korzystanie z porad prawnych, wydawałoby się najprostszym rozwiązaniem. W dobie internetu, poprzez ograniczanie się do tradycyjnych form korzystania z tego i nie tylko rodzaju usług, nie wykorzystywalibyśmy ogromnego potencjału, tkwiącego w przestrzeni online. Warto rozważyć kwestie, czy pomoc prawna może być dzięki temu udzielona w o wiele prostszy, bardziej przystępny i bardziej nowoczesny sposób. Porady prawe w cyberprzestrzeni, o ile będą wiarygodne, wyczerpujące i łatwo dostępne mogą stać się przecież dla obywateli ogromnym ułatwieniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena