Aktualna sytuacja jest nienajlepsza, gospodarki krajów rozwiniętych zadłużają się coraz bardziej. Wielu ekonomistów obawia się powrotu kryzysu. Jednak jedno może cieszyć. Polacy zaciągają coraz mniej kredytów. Zwłaszcza tych wysoko oprocentowanych na kartach kredytowych bądź SKOKach.

Data dodania: 2010-10-11

Wyświetleń: 2273

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety nie każdy zalicza się do grupy osób których zadłużenie maleje. Jeśli jesteś jedną z tych osób, która ma problemy ze spłatą swoich długów najwyższy czas aby pomyśleć nad strategią wyjścia ze spirali zadłużenia. Przemyśl kilka naszych rad jak szybko spłacić kredyt. Nasze pomysły przeznaczone są dla osób, które chcą szybko spłacić swoje zadłużenie jednak nie posiadają dużego dochodu.

Zacznij od najwyżej oprocentowanych kredytów. Jest to najprostsza rzecz jaką można zrobić. Wiadomo, że dług 20% w skali roku narasta szybciej niż pożyczka 10%. Przykładowe porównanie znajdziesz w tej symulacji kredytowej. Za przykładową pożyczkę wzięto kredyt na wakacje w wysokości 5000 zł w pierwszym przypadku oprocentowanie wynosi 18% w drugim 12%. Okres kredytowania to 3 lata.

porownanie-pozyczek-2lata

Różnica w zapłaconych odsetkach jest dwa razy większa i wynosi ponad 800 zł.

Jak widać różnica w odsetkach jest znacząca, z czasem powiększa się ona jeszcze bardziej. Oto przykładowa symulacja tej samej pożyczki w dłuższym okresie 5 lat.

 

porownanie-pozyczek-5lat

W tym przypadku różnica w wysokości odsetek wyniesie aż 1500 zł.

Jak widać dług narasta tym szybciej im wyższe jest oprocentowanie. Dlatego dług na karcie kredytowej jak i pożyczki konsumpcyjne powinny być spłacone jak najszybciej.

Konsolidacja zadłużenia jest najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy mają wiele pożyczek do spłaty. Kredyty konsolidacyjne znajdują się w ofercie większości instytucji finansowych. Ich oprocentowanie jest niższe niż oprocentowanie kart czy pożyczek w skokach, dlatego zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest znacznie korzystniejsze.

Oto przykładowa symulacja kredytowa, załóżmy że mamy 3 pożyczki:

kredyt na wakacje, (5000 zł, 12%, 2 lata)

zadłużenie na karcie kredytowej, (3000, 20%, 2 lata)

kredyt na samochód, (10000, 8%, 2 lata)

 

Spłata tego kredytu to wydatek rzędu 839 zł miesięcznie. W przypadku kredytu konsolidacyjnego miesięczna rata wyniesie 600 zł przy rozłożeniu długu na 3 lata. (symulacja spłaty zadłużenia)

 

Powstrzymaj pokusę zaciągania kolejnych pożyczek. Nasze rady nie zdadzą się na nic kiedy wciąż będziesz zwiększać swoje zadłużenie. Unikaj ciągłych zakupów na raty, trzymaj w ryzach swoją kartę kredytową. Nowy 50 calowy telewizor LCD może wydawać się kuszący, jednak czy warto przez kolejny rok ledwo wiązać koniec z końcem z jego powodu?

 

Używaj kalkulatorów kredytowych oraz kalkulatorów spłat zadłużenia aby mieć pełną świadomość ile kosztować cię będzie kolejna pożyczka. Sprawdzić ile naprawdę będzie kosztował kredyt, rzecz niby trywialna, ale wiele osób wciąż o niej zapomina. Bardzo przyjemnie ogląda się reklamy łatwych i szybkich pożyczek, ale niewinna miniratka może stać się źródłem wielu problemów. Zwłaszcza gdy jest to kolejne nieprzemyślane obciążenie dla naszego portfela.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena