Wykorzystanie naturalnych zasobów geotermalnych wód Polski wciąż znajduje się w fazie raczkowania. O drzemiącym pod ziemią bogactwie i związanych z nim możliwościach głośniej mówi się zazwyczaj przy okazji uruchamiania kolejnych odwiertów, zwłaszcza, jeśli inicjatorzy tych przedsięwzięć wzbudzają społeczne kontrowersje.

Data dodania: 2010-10-02

Wyświetleń: 2842

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polskie termalne baseny, kompleksy rozrywkowe i ośrodki odnowy można policzyć na palcach jednej ręki. Dużo bardziej znane i popularne są kąpieliska słowackie i węgierskie, mimo, że nieliczne polskie inwestycje takie jak baseny w Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach, Mszczonowie i Uniejowie okazały się sporym sukcesem i każdego roku przyciągają rzesze turystów, spragnionych zdrowego wypoczynku. Obecnie w kilku miejscach prowadzone są prace badawcze i odwierty a wiązane z nimi plany inwestycyjne dotyczą zazwyczaj budowy kompleksów rekreacyjnych i leczniczych.

Jednym z miejsc, w których odkryto bogate złoża cennych wód są niewielkie Poddębice, położone niedaleko Łodzi. Przeprowadzone odwierty i badania potwierdziły istnienie drugiego co do wielkości kompleksu hydrotermalnego w Polsce. Właściwości wód oraz okoliczne pokłady cennych dla zdrowia i stosowanych w naturalnych kuracjach borowin przyczyniły się do stworzenia planów inwestycyjnych, przewidujących uruchomienie tu prężnego ośrodka hydroterapii, lecznictwa i odnowy a także kompleksu rekreacyjno-uzdrowiskowego.

Poddębice wydają się być stworzone do tego typu celów - zagęszczenie przemysłu jest niewielkie, miejscowość otaczają lasy, w pobliżu znaleźć można zbiornik wodny i stawy a istniejąca w okolicy infrastruktura sportowa otwiera szerokie perspektywy stworzenia z tego regionu atrakcyjnego centrum sportu, zdrowia, odnowy i rekreacji.

Istniejący program gospodarczy wykorzystania wód przewiduje utworzenie Ośrodka Rehabilitacji i Rekreacji Balneologicznej, zespołu rehabilitacyjno-leczniczego, basenów termalnych a także hotelu z zapleczem gastronomicznym i fitness.

Czy płynące pod Poddębicami wody pozwolą na realizację tak ambitnych planów? Już pierwsze odwierty, wykonane w latach 70-tych, potwierdziły istnienie bogatych zasobów wód o wysokiej temperaturze. Wody w zachodniej części rejonu miasta osiągają temperaturę 60 - 63 stopni C, wody we wschodnim rejonie są nieco chłodniejsze (55 - 58 stopni). Wody są słabo zmineralizowane, zawierają cenny dla organizmu jod i brom i doskonale nadają się do wykorzystania w zabiegach hydroterapii. Ich skład i działanie sprawiają, ze są podobne do wód stosowanych w słynnym na całym świecie czeskim uzdrowisku Karlove Vary. Stosowane w kąpielach basenowych i wannowych przynoszą ulgę w chorobach reumatycznych, urazach ortopedycznych i stanach po operacjach narządów ruchu, dolegliwościach układu nerwowego i nerwicach oraz chorobach naczyń kończyn dolnych. Dzięki swojej wysokiej temperaturze i składowi tutejsza woda wykazuje również silne działanie przeciwbólowe.

Licencja: Creative Commons