Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że samodzielne wykonanie zaproszeń zajmuje sporo czasu. Nie możemy oczekiwać, że uda nam się to zrobić w jeden dzień. Po pierwsze, trzeba zaprojektować zaproszenia, następnie wydrukować je, potem pozostaje jeszcze przycięcie i ozdobienie. Ale jeśli mamy czas i zdolności manualne, żeby takie zaproszenia wykonać, możemy trochę ograniczyć nasz budżet ślubny. Jak się do tego zabrać?
Na samym początku należy uważnie przejrzeć internet: strony i aukcje, na których można obejrzeć różne wzory zaproszeń. Dzięki temu dowiemy się jak powinny one wyglądać, jak mogą wyglądać, jakie mają kształty, wymiary, ozdoby, jakie informacje muszą zawierać. Wybór jest ogromny i bardzo zróżnicowany. Takie przykłady będą inspiracją i pomogą w stworzeniu własnych zaproszeń. Nawet jeśli mamy już od dawna wizję, jak powinny one wyglądać, dobrze jest zapoznać się z ofertą firm zajmujących się tym profesjonalnie. Jest to o tyle przydatne, że chcąc na przykład wysyłać zaproszenia, nie zawsze znajdziemy odpowiedni rozmiar kopert, co spowoduje tylko niepotrzebne problemy przerabiania zaproszeń lub kupna większych, droższych kopert. Po zrobieniu tego researchu trzeba wymyślić swój wzór zaproszenia lub wybrać jeden ze znalezionych w internecie i na jego podstawie stworzyć własny. Teraz przechodzimy do realizacji.
Ozdobny papier możemy kupić w specjalistycznym sklepie dla plastyków, ale szeroką ofertę znajdziemy również w internecie, na przykład na allegro. Warto dodać, że niektóre firmy od razu oferują przycięcie papieru w wybrany przez nas wymiar, co może bardzo ułatwić pracę. Rodzajów papieru jest bardzo dużo, wybieramy nie tylko jego kolor, ale także fakturę z różnymi wzorami. Jeszcze zanim podejmiemy ostateczną decyzję, dobrze jest kupić jeden próbny arkusz papieru, który najbardziej nam się podoba i sprawdzić czy dobrze się na nim drukuje, czy tekst się nie rozmazuje, czy jest wytrzymały. Do zaproszeń najlepiej użyć grubszy papier, który będzie bardziej trwały, ale jeśli chcemy zrobić zaproszenia w formie rulonów, oczywiście gruby papier nie zda egzaminu.
Ważne będą również ozdoby takie jak wstążki, kwiatki, kokardki, ozdobne taśmy itp., które możemy kupić w pasmanterii lub w internecie. W kwestii ozdób, trzeba również pamiętać o dobrym kleju, który nie tylko jest trwały, ale też nie brudzi, nie przesiąka. Warto wcześniej wypróbować taki klej i upewnić się, że na pewno nie zniszczy nam zaproszeń, a przyklejone ozdoby nie będą odpadać.
Tekst naszego zaproszenia najlepiej wzorować na jednym z tekstów, jakie możemy znaleźć w internecie. Wtedy będziemy mieli pewność, że jego forma jest poprawna. Do stworzenia projektu zaproszenia możemy wykorzystać program graficzny. Jeśli jednak chcemy tylko wydrukować tekst, a ozdobienia wykonać osobno, w zupełności wystarczy 'Word'. Jeśli czcionki w Wordzie nam nie odpowiadają, nie ma problemu. W internecie można znaleźć naszą wymarzoną czcionkę, by zaproszenia wyglądało tak, jak to sobie wymyśliliśmy.
Podsumowując, do wykonania zaproszeń potrzebować będziemy ozdobny papier, komputer, drukarkę, ozdoby, a także koperty (przyda się również gilotynka do przycięcia papieru, cięcie nożyczkami nie jest najlepszym rozwiązaniem). Oczywiście zawsze możemy ograniczyć się tylko do prostej formy i nie ozdabiać dodatkowymi elementami zaproszeń. Wtedy wystarczy tylko wybrać ładny papier i czcionkę, które sprawią, że zaproszenie będzie eleganckie. Trudno określić ile można oszczędzić na własnym wykonaniu zaproszeń. Dużo zależy od tego, jakich materiałów użyjemy. Przeważnie koszt jednego, własnoręcznie wykonanego zaproszenia to około 1-1,5 złotych. Oczywiście za taką cenę również znajdziemy gotowe zaproszenia, ale będą one bardzo proste, a my za tą cenę możemy stworzyć znacznie bardziej wyjątkowe i oryginalne. Poza tym, trzeba pamiętać, że do kupowanych zaproszeń musimy dodać koszt przesyłki. Po, własne wykonie bardzo ułatwia sprawę w przypadku, gdy będziemy potrzebowali więcej zaproszeń. Dorobienie jednego czy dwóch nie sprawi nam problemu, a zamówienie dodatkowego może być już bardziej utrudnione.