Artykuł traktujący o domenach internetowych

Data dodania: 2007-09-25

Wyświetleń: 4646

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domena internetowa to w skrócie niepowtarzalny adres internetowy, dzięki któremu strona staje się obecna w internecie. Jednoznacznie identyfikuje wybrany adres strony WWW, adresy e-mail, serwery FTP, pozwalając w prosty sposób dotrzeć do zawartych tam zasobów informacji. W rzeczywistości domena to rząd cyfr (tzw. Adres IP) identyfikujący konkretny komputer lub sieć. Taka forma prezentacji była by kłopotliwa do zapamiętania, dlatego też powstała właśnie domena.

Dobrze wybrana i prosta domena to znacznie większa oglądalność wirtyny WWW. Właściwie dobrany adres URL nie tylko łatwiej zapada w pamięć, ale również ułatwia pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Przed rejestracją interesującej nas domeny, należy sprawdzić, czy jej nazwa nie jest przypadkiem zajęta. Pomoże w tym dobra wyszukiwarka domen internetowych, który w szybki sposób odpowie na to pytanie i ewentualnie poda namiary na właściciela.

W Internecie znaleźć można jednak bardzo wiele różnych firm oferujących rejestrację domeny – wybór takowej firmy niema większego znaczenia z uwagi na to, iż pośredniczą one jedynie w rejestracji między nami a NASK, gdzie rejestrowane są wszystkie adresy www. NASK to Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Organizacja ta pełni funkcję krajowego rejestru nazw internetowych w domenie .pl.
Licencja: Creative Commons