Artykuł traktujący o zaletach telefonii VOIP

Data dodania: 2007-10-03

Wyświetleń: 4181

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Epoka tradycyjnych telefonów stacjonarnych dobiegła powoli do końca. Epokę ta wypieraja telefony komórkowe, oraz telefonia VOIP. Technologia VOIP - voice over internet protocol jest to technologia umożliwiająca przesyłanie głosu za pomocą łączy internetowych lub sieci wykorzystujących protokół IP. Podczas rozmowy VoIP zostaje stworzona cyfrowa reprezentacja głosu, która zostaje skompresowana i podzielona na pakiety.

W ostatnim czasie ten rodzaj telefonii staje się coraz bardziej popularny a tanie rozmowy telefoniczne przez internet coraz bardziej pociągają ludzi. To, że nie udało się do tej pory całkowicie wyprzeć konwencjonalne telefony wynika głównie z braku dostatecznego wyedukowania naszego społeczeństwa, oraz niewielkim zainteresowaniem tego typu nowinkami technicznymi. Obawa przed czymś nowym i niesprawdzonym sprawia, że Polacy w dalszym ciągu dokonują instalacji w swoich domach telefonów stacjonarnych. Telefon przez Internet nabiera otoczki czegoś nieznanego, niezbadanego, co wywołuje niepewność i prowadzi do reakcji lękowej. Główną obawą przeciętnego Kowalskiego są ukryte koszty tego typu rozwiązań telekomunikacyjnych. Jak wiadomo jest to oczywiście nieprawda, jednak wykorzenienie tego typu stereotypów musi jeszcze jakiś czas potrwać.

Z całą pewnością przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka dobrych lat, zanim usługa VoIP upowszechni się na dobre w naszym kraju.
Licencja: Creative Commons