Usuwanie zanieczyszczonego powietrza i dostarczanie w to miejsce powietrza świeżego jest możliwe dzięki wentylacji. Jest ona więc niezbędna do tego, aby oczyścić zanieczyszczone powietrze.

Data dodania: 2010-09-08

Wyświetleń: 3376

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wentylacja pomieszczeń może się odbywać w sposób naturalny. Polega ona tym, że powietrze dostaje się do wnętrza budynku poprzez nieszczelności w oknach i drzwiach albo przez specjalnie zamontowane w tym celu nawiewniki. Wydostaje się zaś na zewnątrz przez kratki i kanały wentylacyjne. Wentylacja naturalna możliwa jest dzięki różnicy temperatur, czyli różnej gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Wentylacja naturalna nazywana bywa również wentylacją grawitacyjną. Zależy ona nie tylko od warunków atmosferycznych, ale również od konstrukcji budynku, jego otoczenia oraz rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz. Ten rodzaj wentylacji jest stosowany w Polsce od bardzo wielu lat.

Zimne powietrze napływające do budynku przez nawiewniki instalowane w oknach i ścianach napływa do wnętrza. Tu miesza się z powietrzem ciepłym i razem z zanieczyszczeniami wydostaje się na zewnątrz poprzez kratki wentylacyjne, które podłączone są do kanałów wentylacyjnych. Polskie przepisy budowlane dokładnie określają, że wloty do przewodów wentylacyjnych muszą znajdować się w kuchni, łazience albo wc i w pomieszczeniach bez okien. Dziś nowoczesne okna są bardzo szczelne. Dlatego, aby zapewnić przepływ powietrza wyposaża się je w odpowiednie nawiewniki. Aby powietrze mogło przedostać się do całego mieszkania należy pod skrzydłami drzwi wewnętrznych zostawić szczelinę o powierzchni 80 cm.kw. Jeśli są to drzwi prowadzące do kuchni, łazienki, wc i garderoby ta szczelina powinna mieć 200 cm kw. Niestety, to jak działa naturalna wentylacja pomieszczeń zależy w dużej mierze od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz.

Zimą działa ona sprawnie, bo różnica temperatur jest duża. Jeśli różnica temperatur jest mała, wentylacja może nie być skuteczna. Może nawet wtedy dojść do odwrócenia kierunku przepływu powietrza przez kanały wentylacyjne. Długość kanału wentylacyjnego, czyli odległość pomiędzy wlotem do komina (kratką wentylacyjną w pomieszczeniu) a wylotem (końcem komina) również wpływa na skuteczność wentylacji. To dlatego pomieszczenia na ostatnich piętrach budynków o płaskich dachach charakteryzują się słabą wentylacją. To samo ma miejsce w sytuacji, gdy mamy do czynienia z mieszkaniami na poddaszu użytkowym.

Ale wentylacja pomieszczeń może się również odbywać w sposób mechaniczny. Wentylator wymusza przepływ powietrza, a warunki atmosferyczne nie mają żadnego wpływu na przebieg wentylacji. Może to być wentylacja wywiewna, kiedy to montuje się wentylatory w kanałach wentylacyjnych. Powietrze dostaje się do wnętrz poprzez nieszczelne okna i drzwi oraz nawiewniki. Może to być również wentylacja nawiewno-wywiewna. W jej przypadku zarówno doprowadzenie jak i usuwanie powietrza odbywa się poprzez działanie wentylatora. Działanie wentylacji mechanicznej możne zautomatyzować, a poprzez zastosowanie rekuperatorów można odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza, a tym samym zaoszczędzić zimą ciepło.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena