Śruba - jest elementem konstrukcyjnym rozpatrywana jako maszyna prosta jest równią pochyłą nawiniętą na walec. Śruba w charakteryzowana jest przez jej średnicę (d) oraz skok gwintu (h).

Data dodania: 2007-09-20

Wyświetleń: 16885

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Śruba - jest elementem konstrukcyjnym rozpatrywana jako maszyna prosta jest równią pochyłą nawiniętą na walec. Śruba w charakteryzowana jest przez jej średnicę (d) oraz skok gwintu (h).

Zastosowanie śruby jako maszyny prostej jest rozpowszechnione we wszystkich dziedzinach życia człowieka. Nie możemy sobie wyobrazić skonstruowania jakiegokolwiek przedmiotu bez śruby czy jakiejkolwiek maszyny. Używana jest w każdym rodzaju przemysłu, montowniach, w montowniach maszyn budowlanych, do mocowania felg samochodowych zakładach remontowych i wszędzie tam, gdzie wytrzymałość i jakość są priorytetami. Również zastosowanie śruby jest widoczne w czerpadle śrubowym (śrubie Archimedesa).

Biorąc pod uwagę kształt, dokładność wykonania i przeznaczenie rozróżnia się:

• śruby zgrubne (surowe, zwykłe), oznaczone symbolem C, wykonane z łbem sześciokątnym lub kwadratowym, z trzpieniem cylindrycznym gładkim, gwintowanym na części lub na całości;
śruby klasy średnio dokładnej, oznaczone symbolem B lub klasy dokładnej oznaczonej symbolem A, o kształcie jak śruby zgrubne lecz większej dokładności wykonania poprzez dodatkowe obrobienie trzpienia za pomocą toczenia;
• śruby pasowane, o odmiennym kształcie trzpienia, charakteryzującym się mniejsza średnica na odcinku gwintowanym ni" na odcinku gładkim, mocowane w otworach z małym luzem (0.1 do 0.2 mm) poprzez pobijanie młotkiem (rzadko jeszcze stosowane w budownictwie obecnie)
• śruby do połączeń sprężonych, wykonane w klasie średniodokładnej ze stali o wysokiej wytrzymałości, w tradycyjnym kształcie, stosowane w połączeniach ciernych i doczołowych sprężonych


Śruba w budowie maszyn, w miejscach połączeń konstrukcji budowlanych, śruba jest łącznikiem w połączeniach śrubowych. Śruby składają się z łba oraz trzonu. Na części lub całej długości trzonu śruby wykonany jest gwint.

Łeb śruby, który umożliwia uchwycenie jej w czasie montażu, może mieć różny kształt. Do typowych kształtów łbów śruby należą:

młoteczkowy
walcowy z gniazdem sześciokątnym
oczkowy
sześciokątny
czworokątny
wieńcowy
Licencja: Creative Commons
0 Ocena