Oświetlenie to nie tylko ten element wyposażenia domu, dzięki któremu możemy być w ciągu dnia dłużej aktywni. Światło buduje nastrój i dlatego warto poświęcić nieco więcej uwagi oświetleniu domowemu.

Data dodania: 2010-07-15

Wyświetleń: 2680

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co więcej, efekt końcowy może być naprawdę zaskakujący i niebanalny, a wnętrze może całkowicie zmienić swój charakter.

Jednak nadrzędną funkcją oświetlenia jest jego funkcja użytkowa, a więc względy praktyczne powinny przeważać nad wszelkimi innymi. Podstawowym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie ogólne, do którego wyłącznik powinien być umieszczony przy drzwiach. Nie musi ono być szczególnie intensywne, tak jak powinno to być w przypadku oświetlenia miejscowego, czyli roboczego, które kieruje się wprost na miejsce pracy. Nastrój buduje oświetlenie dekoracyjne.

Architekci wnętrz nazywają ten rodzaj oświetlenia ekspozycyjnym, bo ma ono eksponować konkretny przedmiot. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest skupienie na wybranym elemencie dekoracji wnętrz. W tym celu wykorzystuje się reflektorki halogenowe, lampy bezcieniowe na wysięgnikach. Obrazy oświetlają świetlówki, które dają światło naturalne.

Chcąc za pomocą światła zbudować we wnętrzu nastrój można np. w celu uzyskania efektu rozproszonego światła ukryć źródło światła za taflą szkła albo chociażby płytą gipsowo-kartonową. W sklepach dostępne są również kinkiety wykonane z gipsu. Takie kinkiety pomalowane na kolor ściany albo sufitu są niewidoczne. Sposób rozproszenia można również osiągnąć kierując światło lampy na ścianę albo sufit. Jeśli chodzi o zabawę światłem i ciekawe efekty można zastosować ażurowe klosze albo witraż. Sporą popularnością cieszą się ostatnio podwieszane światłowody umieszczone w suficie podwieszanym. Zapalają się one sekwencyjnie, dzięki czemu imitują np. rozgwieżdżone niebo.

Ale oświetlenie do domu to również bardzo bogata oferta producentów lamp i żyrandoli. To bogactwo wzornictwa pozwala dopasować lampę do stylistyki i charakteru wnętrza. Co więcej, w tej samej stylistyce i wzornictwie kupić można lampę górną (oświetlenie ogólne), lampę stojącą, a bywa że i kinkiet. Oczywiście ciekawym efektem będzie niestosowanie jednolitej stylistyki oświetlenia w obrębie tego samego pomieszczenia. Lampa stojąca reprezentująca zupełnie inny styl i design może stać się naprawdę interesującym akcentem we wnętrzu.

W holu najczęściej umieszcza się kinkiety albo plafoniery. Oświetlenie tutaj nie musi być intensywne. Warto jednak zadbać o odpowiednie oświetlenie lustra. W salonie oprócz oświetlenia ogólnego powinna znaleźć się lampa podłogowa. Natomiast nie umieszcza się kinkietów nad kanapą czy fotelami, ponieważ bardzo niekorzystnie oświetlają one głowy siedzących na nich osób. W salonie często się również spotyka reflektorki umieszczone na drutach albo linkach oraz umieszczone w sufitach podwieszanych.

W sypialni nie może oczywiście zabraknąć lampek nocnych, które umieszczone przy łóżkach nie powinny razić w oczy. Również przy toaletce powinno znaleźć oświetlenie w postaci dwóch lampek umieszczonych po bokach lustra.
W garderobie najczęściej stosuje się reflektorki halogenowe, które mają regulowany kierunek oświetlenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena