Drzwi przesuwne to temat, który pojawia się coraz częściej. Dlaczego? Ponieważ są praktyczne, a dobrze wykonane także ładne. Zalety są dość oczywiste: drzwi szklane przesuwne nie zajmują wiele miejsca podczas otwierania, nie utrudniają także komunikacji.

Data dodania: 2010-07-14

Wyświetleń: 3349

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzięki temu znacznie łatwiej można rozplanować posiadaną przestrzeń, a co za tym idzie – praktyczniej ją wykorzystać. W związku z tym pojawiają się jednak liczne pytania. Pierwszym jest – z jakiego materiału mogą być tego rodzaju drzwi wykonane. 

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi – z każdego. Przesuwne mogą być zarówno drzwi szklane, jak i drewniane czy z materiałów sztucznych. Wszystko zależy od upodobania właściciela mieszkania, jego przyzwyczajeń estetycznych czy wizji. Ważne też, żeby materiał dopasowany był do przeznaczenia pomieszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby drzwi szklane oddzielały salon od jadalni. Jeśli jednak będą dzielić przedpokój i łazienkę, warto zadbać, żeby były chociaż nieprzeźroczyste.

Ważnym dylematem, który należy rozwikłać zakładając w domu drzwi przesuwne jest sposób, w jaki będą się chowały. Niezależnie od tego, czy chodzi o drzwi szklane czy wykonane z innych materiałów, istnieją dwie metody pozwalając to zrobić. Pierwsza to konstrukcja umieszczona na ścianie. W tym przypadku drzwi niejako nasuwają się na nią. Drugim – rozwiązanie, w którym drzwi chowają się w ścianę. Nie trzeba architekta, żeby stwierdzić, że druga opcja jest praktyczniejsza – drzwi na ścianie będą mimo wszystko nieco przeszkadzać. Jeśli schowają się do środka, ścianę będzie można wykorzystać tak, jak w każdym innym wypadku – choćby stawiając przy niej meble.

Niezależnie od tego, czy montujemy drzwi szklane czy drewniane, musimy pomyśleć o nich przed przystąpieniem do prac budowlanych. W praktyce oznacza to konieczność umieszczenia takiego rozwiązania już w projekcie domu. Drzwi przesuwne chowane w ścianie wymagają bowiem umieszczenia w niej specjalnej kasety, do której będą wjeżdżać. Konieczne jest także dobranie odpowiedniej szerokości otworu drzwiowego – powinna być ona co najmniej dwukrotnie większa niż szerokość skrzydła. Dwa skrzydła takich drzwi będą więc wymagały otworu o szerokości 3 metrów.

To jednak nie koniec. Przesuwane drzwi szklane czy drewniane wymagają zastosowania specjalnego systemu. Chodzi o konieczność budowy ścianki osłonowej, która oddzieli ukryte drzwi od reszty pomieszczenia. Ścianki takie wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych, a kasety – ze stali nierdzewnej. To właśnie sprawia, że montaż tego rodzaju drzwi wymaga wcześniejszego uwzględnienia w projekcie.

Drzwi przesuwne to rozwiązanie, które może sprawdzić się w mieszkaniach niewielkich i nieustawnych. Jednak w tym przypadku ich montaż będzie mocno utrudniony. Wymienionej powyżej czynniki sprawiają, że raczej nie uda się wstawienie do M3 w bloku drzwi chowanych w ścianie. Dostępne będzie jedynie rozwiązanie połowiczne, czyli drzwi nasuwane na ścianę. To jednak obniży praktyczność rozwiązania. Jaka by jednak nie była, wybór zawsze należy do właściciela.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena