Przeciętny posiadacz komputera lub laptopa nie interesuje się tym czy antywirus jest zaktualizowany, czy tym jakie niepotrzebne śmieci zajmują dysk. Po jakimś czasie dochodzi do pierwszych problemów.  

Data dodania: 2010-07-09

Wyświetleń: 2159

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

System nie chce się uruchamiać, pojawiają się błędy systemowe i taki użytkownik jest zmuszony prosić o pomoc w naprawie. Uważam, że zapamiętanie prostych zasad i nauczenie się obsługi kilku programów jest w zasięgu możliwości większości użytkowników. Wystarczy tylko chcieć…

Twój komputer jest nieustannie narażony na ataki, dlatego zainstalowanie programu antywirusowego, a później pamiętanie o aktualizacji jest tak istotne. Jeśli tego nie robisz Twój komputer może szybko przestać pracować tak jak powinien, co w konsekwencji może prowadzić do reinstalacji systemu. Jaki program antywirusowy wybrać?

Osobiście mogę polecić Avast Free Antivirus. Jest skuteczny, szybko skanuje i pozwala to oszczędzić sporo czasu. Natomiast długie skanowanie to problem Aviry, która co prawda jest skuteczna, ale poświęcanie prawie 2 godzin na skanowanie potrafi skutecznie zniechęcić.
Na ochronę składa się także zapora ogniowa, tzw firewall. Jego brak może spowodować, że informacje z Twojego komputera przedostaną się do sieci. Przykładowo ktoś może wykraść Twoje hasła i przejąć kontrolę nad komputerem. Na potrzeby zwykłego użytkownika wystarczy zapora dołączona do Windowsa, jednak jest uważana za dość słabą ochronę.
Mam znajomych, którzy nie przejmują się za bardzo ochroną swojego komputera. System alarmuje ich o braku ochrony, lecz oni bagatelizują sprawę. Sprzęt już raz przeszedł gruntowną naprawę z tego powodu, ale czy oni wyciągnęli jakieś wnioski?

Licencja: Creative Commons