Aby zostać odkrywcą wcale nie musisz wyruszać w daleką wędrówkę. W twoim przypadku zwyczajna zmiana szerokości lub długości geograficznej będzie nie lada sukcesem. Jeżeli jednak poszukujesz prawdziwej wycieczki w nieznane, tym lepiej dla Ciebie.
Podróże dostarczają nie tylko okazji do rozrywki, ale mają również ogromną wartość poznawczą.
W zależności od tego gdzie i na jak długo wyjeżdżamy szlifujemy swoją wiedzę związaną z kulturą i tradycjami innych narodowości. Gdy wyjeżdżamy dalej, za granice państwa, dowiadujemy się różnych ciekawych rzeczy związanych z obyczajami innych państw, pogłębiamy wiedzę o historii danego kraju oraz poznajemy ciekawe miejsca historyczne i geograficzne.
Kolejną, bardziej egzotyczną formą kształcenia, są wyjazdy za granicę. Będąc poza krajem poznajemy inne kultury i zwyczaje. Otwieramy się na nowe idee. Przejmujemy modę na styl życia. Zmieniamy też upodobania kulinarne. Stajemy się przez to bardziej tolerancyjni. Jesteśmy skłonni do zmiany naszych poglądów i obyczajów.
Wyjazd poza granice państwa sprzyja nauce języków obcych. Podróżując do innych krajów, w których, często jest tak, że jesteśmy zmuszeni porozumiewać się z tamtejszymi tubylcami. Rozmawiając przez dłuższy czas innym językiem, szlifujemy go i poznajemy nowe słowa oraz zwroty, których wcześniej nie bylibyśmy w stanie się nauczyć.
Warto zwrócić uwagę na zdobywanie nowych znajomości i przyjaźni. Gdy wyjeżdżamy do innych krajów, często samotnie, poznajemy dużo nowych osób, z którymi później można razem spędzać wakacje. Pomaga nam to także, gdy chcemy się na stałe przeprowadzić do innego kraju. Samemu, nie znając nikogo, trudniej jest odnaleźć się w nowym miejscu.
Nie czekaj, ale wyrusz w daleką podróż, a słowa Marka Twaina, jednego z największych podróżników świata, niech będą ku temu zachętą:
„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj".